Çalık Holding’in sahibi kimdir?-Başında kimler var?

Türkiye’de komşu ülkelerde enerji, inşaat, telekomünikasyon, tekstil, finans gibi sektörlerde yıllardır faaliyet gösteren en büyük şirket topluluklarından biri olan Çalık Holding; holdingleşme ve kurumsallaşma aşamasına geç yıllarda başlamasına rağmen ticarete hayatına son derece erken yıllarda atılmış ve emek vermiş bir ailenin ürünüdür. Önceleri kurulduğu çevrede faaliyet gösteren orta büyüklükte bir işletme olan Çalık şirketi; Türkiye’de ve komşu ülkelerde değişen şartlar doğrultusunda ortaya çıkan ihtiyaçları başarılı bir şekilde karşılayacak isabetli kararlar almış ve bugün Türkiye’nin en zengin holding imparatorluklarından biri haline gelmiştir.

Çalık Holding’in kurucusu kimdir?

Sayısız çeşitte sektörde faaliyet gösteren bu holdingin kökeni Malatya’ya dayanmaktadır. Malatya’da 1930’lu yıllardan itibaren küçük çapta bir tekstil işletmecisi olarak iş yapmaya başlayan Çalık ailesi; bugün Türkiye’ye ve 17 farklı ülkeye yayılan, binlerce kişinin istihdam edildiği bu yapıyı tekstil sektöründeki tecrübelerine ve bunun getirdiği stratejik kararlara borçludur.

Ailenin yıllardır uğraştığı tekstil sektöründe çağa uygun ve holdingleşmeye müsait yapının temellerini atan kişi olarak kabul edilen Ahmet Çalık; hem tekstilin içinde yetişmiş olması, hem de sahip oldukları bu tecrübeyi uluslararası boyuta taşıyacak vizyona sahip olması sayesinde holdingi kurmuştur. Yani Çalık Holding’in kurucusu Ahmet Çalık’tır.

1958 yılında Malatya’da dünyaya gelen Ahmet Çalık; burada geçirdiği yıllar boyunca tekstil işini ve ticaretini iyice öğrenmiş, aynı zamanda sektöre ilgi duyması sebebiyle baba mesleğini devam ettirebilecek bir duruma ulaşmıştır. Babası Mahmut Çalık‘ın Malatya’da iş yapmasının aksine o İstanbul’a yerleşmiş ve holdingin temellerini burada atmıştır. Çalık Holding’in kurulması yolunda Ahmet Çalık’ın attığı ilk adım; 1981 yılında İstanbul’da kurduğu Ortadoğu Tekstil adlı şirket olmuştur. Yani Ahmet Çalık’ı ilerleyen yıllardan Forbes listesindeki en zengin 14. Türk listesine sokacak olan girişim; ailenin geleneksel mesleği olan tekstil ile başlamıştır.

Çalık Holding’in kurucusu Ahmet ÇALIK

Ortadoğu Tekstil’in kurulmasıyla beraber Ahmet Çalık için başarılar ardı ardına gelmiştir. Çalışkanlığı ve müşteriye verdiği değer ile kısa sürede işlerini büyüten Çalık; 1997 yılına kadar GAP İnşaat, GAP Pazarlama, GAP Güneydoğu Tekstil ve GAP Elektrik gibi şirketleri de kurarak tekstil dışında kazançlı olabilecek sektörlere yatırım yapmış ve holding statüsünün temellerini atmıştır. Daha sonra tüm bu şirketler tek bir çatı altında birleştirilmiş ve Çalık Holding 1997 yılında resmen kurulmuştur.

Çalık Holding kimindir?

1997’deki holdinglşemeden sonra kurulan Çalık Enerji, Çalıkbank (günümüzde Aktif Bank), Ciner Grubu’ndan alınan Merkez Medya, Arnavutluk’taki en büyük telekomünikasyon şirketi olan Albletelecom ihalesinin alınması ve Arnavutluk ile Kosova’da irili ufaklı birçok yatırımın yapılması; daha da önemlisi bağımsızlığını kazanır kazanmaz Türkmenistan’da inşaat, enerji gibi sektörlerde adeta Türkiye’deki sermayeyi geçecek derecede temellerin atılması gibi adımlar 2000’li yıllara girilirken Çalık Holding’in Türkiye’nin en büyük kuruluşlarından biri olacağını göstermiştir.

Günümüzde 20.000’den fazla istihdamı bulunan ve yıllık 250 milyon dolara yakın net karı olan Çalık Holding; aynı zamanda kurucusu olan Ahmet Çalık’ın başkanlığında faaliyetlerine devam etmektedir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


4 Comments

  1. Sayın Ahmet bey. Bizler amasya merkeze bağlı kızseki köyü tarımsal kalkınma koop yöneticileriyiz.Koop ait devlet desteği ile yapılmış 3000 ton/yıl kapasiteli bir soguk hava deposuna sahibiyiz.Geçmiş Dönemlerde görev başında olan kişiler deponun elektrık parasını ödemedikleri için şu anda depo elektriksiz olması nedeniyle çalişmamaktadır.borçun bir kısmı devlet borçu olarak size geçmiştir.Bizler yeni yönetim olarak üreticimize hizmet etme tesisi faal hale getirme cabası içerisindeyiz.Lütfen Allah aşkına bize yardımcı olun.biz borçumuzu ödemek istiyoruz ancak depo çalışmak zorunda.eger çalışır hale gelirse aylık 10-15 bin tr lik de elektrik tüketimi olacak.SAYGILARIMIZLA……….. Ömer BALKAR 0532 3830356 Amasya

  2. merhabalar ben mehmet batmandan yazıyorum cucuklarım bayaramdan once dışardan buldukları kutuyla oynarken ellerınde patlıyor o patlamada 8 yaşındakı oğlum eli bıleğınden ıtıbaran koptu 4 yaşındakı dığer cocuğumun gözu kör olma rıskı var dedıklerım doğru ve hastane belgelerı var çaresızım tedavılerı lazım bir kere istanbula geldım bır daha gelmem lazım maddı sıkıntlar var ne olur allah aşkına yardımcı olun herkesten allah razı olsun mehmet ertuğral cocukların babası cebım 05313108321

  3. Şu ticaretin sırrını verde ahmet abi bizde senin gibi başarılı bir ticaret esnafı olalı…..

  4. Sayın Ahmetçalık aktifbanktan mecburen faişoranlakıredi çektim fakat 48 vadeli aylıktaksidi704tlolankıredimin19ayınıödedim diğerkıredimle bileştirmekıredisiıstedim 60ayvadeile bankanız 704tlaylıkolan tekkırediyi yapılandımış taksidimde848tl yapmış benim 19ay ödediğim nereyegitti BDK ya başvurdum dilkçeverdim ayrıca savcılığa suç duyurusunda bulundumsizdenricamşubenimkredilerimi dosyamı istermisiniz

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*