CaixaBank’ın sahibi kimdir?-İspanya’nın en büyük bankası

Bu yazımızda Avrupa’nın öbür ucunda at koşturmakta olan bir liderden bahsedeceğiz. 2012’de olası tek rakibini de satın almasıyla İspanya’da anakara ve adalar dahil olmak üzere tüm bölgelerde piyasa liderliğini ele geçiren bu bankacılık ve finans devi; sahip olduğu 13 milyondan fazla müşteri ile uzun bir süre de liderlik koltuğundan olacak gibi gözükmüyor… Kimden mi bahsediyoruz: Tabii ki Caixa Bank‘tan…

Caixa Bank’ın kurucusu kimdir?

Merkezi Barcelona’da bulunan ve kökenleri itibariyle Katalan olan bu banka; aslında çok da köklü değildir. Hatta genç olmayı geçin; bankacılık sektöründe gerçekten yeni bir şirkettir.

Böylesine yeni bir oluşum olmasına rağmen nasıl bu kadar büyüme sağlamıştır? Koca bir ülkenin nasıl lideri olmuştur? İspanya’nın son birkaç yıldır sürekli dalgalanan ve bunalımda olan ekonomisi bu durumda son derece etkili olsa da Caixa Bank’ın bu konudaki analizini profesyonel ekonomistlere ve iktisatçılara bırakıyoruz.

O zaman tek cümleyle özetleyecek olursak CaixaBank; 2011 yılında İspanya’nın meşhur finans gruplarından La Caixa tarafından kurulmuştur. Bu devasa banka faaliyetlerini yine La Caixa’nın sahibi olduğu Criteria Caixa Holding bünyesinde yürütmektedir.

2011 yılında geçirdiği hazırlık aşamasından sonra Caixa Bank; istikrarlı büyüme yerine finansal avantajını kullanarak İspanya’nın bir diğer büyük bankası olan Bank Civica’yı 2012’de satın almış ve sektörün liderlik koltuğuna bu şekilde oturmuştur. Yine 2012 yılında İspanya’nın ekonomik krizde olduğu dönemde bir kamu bankası olan Banco de Valencia’yı satın alarak mali yardımda bulunması ve ülkedeki durumun düzelmesine yardımcı olması da CaixaBank’ın İspanya’daki konumunu iyice sağlamlaştırmıştır.

CaixaBank’ın patronu kimdir?

İçinde bulunduğumuz zamanda 32.000 cıvarında çalışanı ve 503 milyon Euro’luk net karı bulunan CaixaBank; isim ve mülkiyet olarak hala Criteria Caixa Holding’in bünyesindedir. CEO’su Gonzalo Cortazer iken, yönetim kurulu başkanı ise Isidre Faine Casas’tır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*