Caffe Florian’ın kurucusu kim?-Venedik’in en güzel ve en eski kafesi

ğer yabancı ülkelerde, gurbet ellerde geziler yapıyorsanız; birçok tarihi-kültürel yanında muhtemelen söz konusu ülkenin meşhur kafelerini, barlarını da listeye almışsınızdır. Hele ki bu kafenin tarihi neredeyse o ülke kadar eskilere dayanıyorsa ve gezmiş görmüş tüm gezginler tarafından tavsiye ediliyorsa o ülkeyi ziyaret ettiğinizde şöyle bir uğramadan edemezsiniz.

Bu yazımızda kuruluşundan ve tarihinden bahsedeceğimiz Caffe Florian da Venedik’in incilerinden… O tarihi ve insanı dinlendiren havası ile Venedik; sınırları dahilinde hoş vakit geçirebileceğiniz birçok otantik ve eski kafeye, dinlenme tesisine sahiptir.

Caffe Florian ne zaman kuruldu?

Venedik’in bu hala aktif olan ve tüm dünyaca bilinen kafesi Florian 300 yaşında… Evet; ülkenin Piazza San Marco bölgesinde konuşlanan Caffe Florian 1720 yılında kurulmuştur. O zamandan beri de kesintisiz olarak çalışmaya devam etmektedir. Bu yönüyle de Paris’te bulunan Caffe Procope ile beraber dünyada kesintisiz olarak hizmet veren en eski kafe olma unvanını elinde bulundurmaktadır.

Caffe Florian’ı kim kurdu?

Aradaki 300 yılı hesaba katacak olursak Caffe Florian’ın yönetiminde, isminde ve yapısında kaçınılmaz olarak bazı değişiklikler olmuştur. Ama yazımızın konusu gereği bu değerli Venedik mirasının başlangıç noktasına inecek olursak Caffe Florian; “Alla Venezia Trionfante” ismiyle Floriano Francesconi tarafından açılmıştır.

Venedik’te bulunan Caffe Florian’dan bir resim

Daha sonra bugünkü ismini alarak ziyaretlerini ağırlamaya başlayan Caffe Florian; 1800’lere yaklaşırken modern tarzı, üstün hizmeti ve kadınlara serbest olan ilk kafe olması gibi yenilikçi yönleri sayesinde kısa sürede tüm ülkede beğeni toplamış; halktan tutun da ülkenin ileri gelen arsitokratlarına kadar her kesimin buluşma noktası haline gelmiştir.

Cafe Florian nerede?

Aradan geçen yüzyıllar boyunca Floriana Francesconi’nin oğlu, torunu ve sonraki kuşakları tarafından işletilen Florian; Venedik’in soylularından Fransız İhtilali’nden esinlenen Jakobenlere, oradan 20. yüzyılın modern beyefendi/hanımefendilerine kadar tüm tarih sahnelerinde bulunmuş, her dönüm noktasında bir anısı bulunan harika bir mekandır.

Tahmin edeceğiniz gibi Caffe Florian gibi tarihe mal olmuş ve klasikleşmiş kuruluşlar diğerleri gibi kurumsallaşma ve şubeleşme yoluna gitmezler. Var olan tek şubeleri orijinalliklerini koruyabilmeleri adına onlar için yeterlidir. İşte Caffe Florian da birkaç küçük girişim haricinde aynı stratejiyi izlemiş ve 300 yıl önceki yerini korumuştur. Yani hala Venedik’in Piazza San Marco bölgesindedir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*