BYD Otomotiv kimlerin?-Kökeni hangi ülkeden?

BYD; otomotiv piyasasının tutkunu olanların mutlaka duymuş olabileceği markalardan biridir. Kurulduğu günden bu yana piyasaya hızlı bir giriş yapmış ve global otomotiv arenasında adından söz ettirmeye başlamıştır. Kurulduğu günden bu yana BYD’nin ana faaliyetleri tasarım, ar-ge, üretim ve distribütörlük olmuştur. Bu faaliyetler aracılığıyla sattığı ürünler ise otomobil, otobüs, elektrikli bisiklet, tır tipi vasıtalar ve haricen forklift araçları ile şarj edilebilir bataryalardır.

Bir limited şirket olan BYD; okuyucumuzu daha fazla bekletmeden söyleyecek olursak Çinli bir otomotiv şirketidir. Hatta ve hatta dikkat çeken bir yönü olarak; devlet teşebbüsü olan pek çok Çinli şirketin aksine BYD bir özel teşebbüstür.

BYD’nin kurucusu kim? Kim kurdu bu Çinli otomotiv şirketini?

Şimdi şöyle bir durum var: BYD; otomotiv faaliyetlerinden önceki şirketler grubu olarak daha öncesinden beri faaliyet gösteren bir şirkettir. Fakat BYD Otomotiv olarak faaliyetleri; BYD’nin bir otomotiv şirketi olan Tsinchan Automobile Company’i 2002 yılında satın almasıyla başlamıştır. Evet, kuruluşuna dair bir kopya da vermiş olduk aslında.. Şöyle özetleyelim o zaman:

BYD Otomobil Şirketi; 2003 yılında, Wang Chuanfu tarafından kurulmuştur. Dolayısıyla şirket, günümüz itibariyle 15 yaşındadır.

BYD Otomotiv’in kurucusu WANG Chuanfu

BYD’nin aynı zamanda Çin’in pek çok otomotiv şirketlerinden oluşan alt kolları da mevcuttur.

2012 verilerine göre 23 milyon Çin Yuanı cıvarı geliri bulunan BYD’nin günümüzdeki yönetim kurulu başkanı Wang Chuanfu’dur. 


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*