BWK’yı kim kurdu?-Almanya’nın en büyük göçmen eğitim programını kuran Türk

BWK; tam adıyla “Bildungs Werk in Kreuzberg GmBH”, Almanya’nın başkenti Berlin’de kurulmuş olan ve göçmen uyumunu esas alarak çeşitli eğitim programları, danışmanlık, meslek için eğitim hizmetleri veren bir eğitim merkezidir. Kurucusu da vakti zamanında Almanya’ya göç edip burada çalışmaya başlayan bir Türk’tür.

Kurulduğu günden bu yana 130 çalışanla 1000’den fazla Berlinliye danışmanlık, meslek eğitimi ve meslek için eğitim gibi hizmetler sunarak; göçmen kaynaklarını güçlendiren ve onlara başarılı bir geleceğin yolunu açan eğitim programları geliştirmektedir BWK. Dolayısıyla; Almanya’yı öğrenmiş olan bir göçmenin diğer göçmenlere yardım ettiği bir sosyal girişimcilik örneği olduğu da söylenebilir.

BWK kimindir? BWK’nın kurucusu kimdir?

Lafı fazla uzatmadan söyleyelim: BWK; 1997 yılında Nihat Sorgeç tarafından kurulmuştur. Yani günümüzden 21 yıl önce.

Nihat Sorgeç

Nihat Sorgeç; 1972 yılında Almanya’ya göç etmiş. Henüz 14 yaşındaymış o sıralar. Almanya’da okuyup makine mühendisi olmuştur. BWK’yı kurmadan önce serbest ticaret, pazarlama gibi pansiyonlarda çalışmıştır. 1988 yılında beriyse eğitim sektöründedir. Zaten 1997’de kurulan BWK bu sektördeki tecrübelerin bir meyvesidir. Nihat Sorgeç; aynı zamanda 2001 yılında işsizlikle mücaele etmek adına “Berlin-Brandenburg İstihdam Ajansı”nı da kurmuştur.

Günümüzde BWK şirketinin yöneticisi halen Nihat Sorgeç’tir ve faaliyetlerine tüm hızıyla devam etmektedir. Bildungs Werk’in Berlin’de 4 şubesi mevcuttur. (Güncellemeye açık olan bu son bilgilerde bir değişiklik olması halinde yorum veya iletişim kısmından düzeltme talebinde bulunmanız halinde yazı düzeltilecektir.)


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*