Bursaspor’un kurucusu kim?-Üç büyüklerin tekelini bozan Anadolu kulübü

Üç büyüklerin arasından sıyrılarak 2009-10 sezonunda Süper Lig şampiyonu olmayı başaran Bursaspor; 1963 yılında kurulmuştur.

Bursaspor’un kuruluş tarzı diğer birçok Anadolu kulübüne benzemektedir. Şöyle ki; 1900’lü yılların başından itibaren farklı illerde kurulan yerel kulüpler; zamanla birleşerek şehir kulüplerini oluşturdular. Bursaspor da; Akınspor, Demirçelikspor, İstiklalspor, Pınarspor ve Acar İdman Yurdu isimlerindeki 5 yerel takımın güçlerini birleştirmesiyle ortaya çıkmıştır.

Bursaspor’un amblemi de bütün ili temsil etmesi açısından; Uludağ’ın beyaz kar rengini ve ovaların yeşil rengini almıştır.

Bursaspor’un Süper Lig şampiyonluğunun yanı sıra 1966-67 ve 2005-06 sezonlarında 1. Lig şampiyonlukları da bulunmaktadır.

Bursaspor-Ankaragücü kardeşliği

İki kulübün taraftarları dışında çok az kişi tarafından bilinen bir durum da; Bursaspor ile Ankaragücü’nün kardeş kulüp olmasıdır.

Bu kardeşliğin kurulmasını sağlayan Şehit Abdulkerim Bayraktarın hüzünlü ama bir o kadar da gurur verici bir hikayesi vardır:

Üniversite eğitimini Ankara’da gören Bursalı Abdülkerim; okduğu sıralarda Ankaragücü taraftarlarıyla arkadaşlık kurara, Anadolu Kulüpleri arasında dostluk ve iş birliği olması için çabalar. Bu çabaları da sonuç verir ve Bursalı-Ankaralı futbolseverler arasında gözle görülür dostluklar kurulur. Fakat 1993 yılında Abdülkerim Bayraktar’ın şehit düşmesi her iki tarafı da derinden yaralar. Onun fedakarlığının ve çabalarının hatırına da bu dostluk bir daha bozulmamak üzere pekişir.

Bursaspor; kuruluşundan bu yana futbolun yanı sıra voleybol, yüzme, masa tenisi, boks ve atletizm branşlarında da faaliyet göstermektedir. Maskotu timsah olan kulübün başkanı ise Recep Bölükbaşı’dır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*