Burgan Bank’ın sahibi kim?-Eski haliyle Tekfenbank

Diğer bankalar kadar ismi pek duyulmamış olsa da Burgan Bank; Türkiye’de ilk 20’ye girmiş büyük finans kuruluşlarından biridir. Kuruluş itibariyle de son derece yeni bir isim olmasına rağmen Burgan Bank’ın Türkiye’deki geçmişi aslında çok çok eskilere dayanmaktadır. Zamanla holdingleşmeye ve tekelleşmeye katılması hem bu yeniliği sağlayan, hem de Türkiye’nin en iyileri arasında girmesini sağlayan etkendir.

Peki ismi Burgan Bank olsun olmasın bu banka ne zaman kimler tarafından kurulmuştur? Hangi isimlerle ne kadar süre faaliyet göstermiştir? İşte genel harlarıyla Burgan Bank’ın tarihsel gelişim süreci:

Burgan Bank’ı kimler kurdu?

Bugünkü ismiyle ne zaman çalışmalarına başladığını söyleyecek olursak Burgan Bank; 2012 yılında kurulmuştur. Fakat şirketin kökeni bir zamanlar Türkiye’de faaliyet gösteren ve 1989’da kurulan Tekfenbank’tır. Yani Burgan Bank aslında 1989’da Tekfen tarafından kurulmuş fakat 2012 yılında bugünkü ismini almıştır.

Yaklaşık 20 yıl böyle faaliyet gösteren banka; 2008’de Eurobank’ın da katılmasıyla Eurobank Tekfen ismini almış ve bir süre bu çatı altında kalmıştır. En sonunda 2012 yılında Kuveyt kökenli Burgan Bank’a satılmış ve ismi tamamen değişmiştir.

Burgan Bank kimin?

Yazımızda söz ettiğimiz Türkiye ayağı dışında Burgan Bank; Kuveyt, diğer Ortadoğu ülkeleri ve Kuzey AFrika ülkeleri dahil olmak üzere geniş alanda faaliyet gösteren bir bankacılık holdingidir.

Türkiye koluna değinecek olursak; 2016 yılındayken, yani 4 yıllık bir süre içerisinde şirketin sahibi hala Burgan’dır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


2 Comments

  1. Batıkentte oturuyorum sıklíkla ostimden geçerken bankamızın õnúnden geçiyorum merak ettim araştırdım..Emekliyim bazı bankaların uygulamalaríndan hayli rahatsız oldum 20 yıldır süren bu durumdan bana göre yeniilik getirebilecek olan bankanız la çalışmak istiyorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*