Bumrungrad Hospital’i kim kurdu?-Güneydoğu Asya’nın en büyük hastanesi

Kurulduğu ülkeye göre yorum yapılacak olursa Bumrungrad International’ın aslında dünyanın en büyük ve en iyi hastaneleri arasında bulunduğunu tahmin etmek pek kolay değildir. Buna rağmen Bumrungrad Hastanesi ya da uluslararası resmi ismiyle Bumrungrad International; hizmete başladığı günden beri gösterdiği azim ve çalışkanlık ile Güneydoğu Asya’nın en büyük hastanesi olma unvanını elde etmeyi başararak dünya klasmanına ismini yazdırmayı başarmıştır. Peki nasıl ve ne zaman kurulmuştur bu Bumrungrad? Nasıl bir girişimin ve çalışkanlığın bir ürünüdür? İşte ayrıntılar:

Bumrungrad Hastanesi’nin kurucusu kim?

Sağlık sektöründe Güneydoğu Asya’nın incisi konumunda olan Bumrungrad International Hospital; 1980 yılının eylülünde Tayland’da kurulmuştur.

İsminin de yerel Thai dilinde hizmetiyle uyuşan bir anlamı vardır: Bumrungrad kelimesi halkın sağlığına dikkat etmek; insan sağlığı için çalışmak gibi anlamlara gelmektedir.

1980’de bugünkü 90 milyon Baht’a eş değer bir yatırımla kurulan ve sadece 200 yatak kapasiteli küçük bir hastane olarak hizmetlerine başladıktan sonra ilk önce tüm Tayland’da en iyi sağlık hizmeti veren kuruluşlarından biri olduğunu ıspatlamış; hemen ardından da Güneydoğu Asya’daki çevre ülkelere hitap edecek çalışmalara başlamıştır. 2000’lere yaklaşırken Tayland; Çin, Endonezya, Japonya, Malezya gibi birçok çevre ülkeden sağlık sorunu yaşayan insanları çekmeyi başaran Bumrungrad, 21. yüzyılın ilerleyen yıllarında da tüm dünyaca bilinen en prestijli hastanelerden biri haline gelmiştir.

Günümüzde 554 yatak kapasitesi olan ve yılda 1 milyon hastayı iyileştiren Bumrungrad Hospital’in kurucusu ise Chai Sophonpanich’tir.

Bumrungrad Hastanesi’nin kurucusu Chai SOPHONPANICH

Bumrungrad Hastanesi’nin sahibi kim?

Geçmişten günümüze yukarıda anlatıldığı gibi aşama aşama gelişim gösteren Bumrungrad Hastanesi günümüzde çok uluslu ve çok ortaklı bir yapıya sahiptir.

190 ayrı ülkeden 400 bine yakın yabancı insana da hizmet vermekte olan Bumrungrad Hospital’de hissesi bulunan başlıca yatırımcılar şu şekildedir:

-Bangkok Dusit Sağlık Hizmetleri

-Bangkok Anonim Sigorta Şirketi

-Bangkok Bank

-Sophonpanich ailesi

Türkiye’de kurulmuş olan Acıbadem veya Medical Park gibi birçok özel sağlık kuruluşu bulunsa da henüz hiçbiri Bumrungrad gibi dünyanın enlerinden olabilecek seviyede değildir. İlerleyen yıllarda bu ülkenin sağlık kuruluşlarının da böyle dünyaca isimlerinin duyulması temennisiyle…


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*