Bulgaristan Ulusal Bankası’nı kim kurdu?-Bulgaristan’ın en büyük bankası

Farklı ülkelerin bankacılık geçmişlerini incelediğimiz zaman, neredeyse hepsinde bundan yüzyıllar öncesinde temelleri atılmış günümüze kadar gelen bir hikaye olduğunu görürüz. Bu bankaların çoğunluğu bugün hala kuruldukları ülkelerin en büyük kuruluşlarıdır ve finans piyasasında aslan payına sahiptir. Bunun sebebi zamanında yapılan ıslahat ve modernleşme hareketleri oluyor büyük ihtimalle.

Yazımızda ele alacağımız Bulgaristan Ulusal Bankası dışında pek çok örnekte de aynı durum var. Mesela Sberbank, Banco Santander, Piraeus Bank, Banco do Brasil gibi kuruluşlar da benzer bir hikayeye sahiptir. Ayrıca; linklere tıklayarak başka yerde haklarında Türkçe hikayeyi bulamayacağınız o kuruluşlar hakkında da bilgi edinebilirsiniz.

Bulgaristan Ulusal Bankası hakkında vereceğimiz bilgide de pek bir farklılık yoktur. Kuruluş yılı, kurucusu, günümüzdeki durumu ve yönetimi gibi temel bilgileri siz değerli okuyucularımıza sunacağız:

Bulgaristan Ulusal Bankası’nı kim kurdu?

Bu kuruluşun var olma zamanları, Bulgaristan’ın Osmanlı Devletinden ayrılıp bağımsızlığını ilan ettiği zamanlara denk gelmektedir. O çağda Bulgaristan; Batı Avrupa’dan gelen yenileşme hareketlerinin de etkisiyle çağı yakalamaya çalışmış ve derhal yeni devlet yapısındaki eksiklikleri batı yanlısı ıslahatlar doğrultusunda gidermeye başlamıştır. Söz konusu banka da yapılan o çalışmaların bir meyvesidir.

O zaman fazla bekletmeden hemen okuyucularımıza bilgimizi verelim: Bulgaristan Ulusal Bankası; 25 Ocak 1879’da Bulgaristan Devleti tarafından kurulmuştur.

Aradan geçen devasa yıllar boyunca tabii ki bankanın yapısında bazı değişiklikler olmuş, inişli çıkışlı dönemler yaşanmıştır. Fakat taa o zamandan beri var olması ve Bulgaristan tarihine, kültürel dokusuna hakim olması sebebiyle günümüzde Bulgar ekonomisini sırtlayan en büyük finans kuruluşlarından biridir.

Bulgaristan Ulusal Bankası’nın sahibi kim?

Günümüzde Bulgaristan Ulusal Bankası’nın çoğunluk hissesi hala Bulgar Devleti’nin elindedir. Yönetim kadrosuna dair bilgi verecek olursak; Bulgaristan Ulusal Bankasının yönetim kurulu başkanlığı görevini Dimitır Radev yapmaktadır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*