Buchinger Clinic’in kurucusu kim?-Almanya’nın ve dünyanın en büyük hastanelerinden

Son yapılan sıralamaya göre dünyanın en büyük özel hastanaleri sıralamasında Buchinger Clinic; Bumrungrad‘ın ardından ikinci sırada yer almaktadır ve en saygın sağlık kuruluşlarından biridir. Dünya üzerinde sonradan kurulan ve pek çoğu kurumsallık esasına dayanarak dev yatırımlarla yol alan şirketimsi sağlık kuruluşlarının aksine Buchinger, epey eskilere dayanan ve köklülüğü, Alman disipliniyle herkese güven veren bir hikayeye sahiptir.

O zaman siz okuyucularımızı daha fazla bekletmeden “Buchinger Clinic’i kim kurdu? Günümüzde Buchinger Clinic kimlerin himayesindedir ve faaliyetlerinin çapı nedir?” gibi sorulara cevap verelim:

Buchinger Clinic’i kim kurdu?

Söz konusu hastaneler zincirinin hikayesi bundan yaklaşık bir asır öncesinden ve askeri tıbbiye disiplininden gelen temellere sahiptir.

İlk önce vakit kaybetmek istemeyen okurlarımız için doğrudan kuruluş bilgilerini verelim: Buchinger Clinic, 1920 yılında Dr. Otto Buchinger tarafından kurulmuştur. Zaten bugün de hastanenin tam adı “Clinic Dr. Otto Buchinger” şeklindedir.

Buchinger Clinic’in kurucusu Dr. Otto BUCHINGER (1878 – 1966)

Bugünün en büyüklerinden olan hastaneleri zincirinin temellerini atan Dr.Otto Buchinger; 1878 yılında Almanya’da dünyaya gelmiştir ve askeri doktor olarak çalışmıştır. Fakat sağlık sorunları sebebiyle ordudan ayrılmak zorunda kalmış ve okuldan bir arkadaşının tavsiyesi, yardımları ile beraber kendi işini kurma yolunda karar kılmıştır. Bunun sonucu olarak da 1920 yılında Almanya’nın Witzenhausen şehrinde küçük bir klinik açmıştır. İşte bu hamle, Buchinger Clinic’in kuruluşudur.

İşlerin hızla ilerlemesi ve büyümesi üzerine Dr. Otto her geçen gün faaliyetlerini arttırmış, 1935 yılında ise küçük bir klinik hizmetinden de önce gerçek bir sanatoryumunu kurmuştur. İsmini de Bad Pyrmont koymuştur.

1966 yılında vefat etmesinden sonra ailesi onun temellerini attığı bu sağlık çınarını büyütmeye devam etmiştir. Öyle ki günümüzde dünyanın en büyük sağlık kuruluşlarından bir tanesidir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*