BTP’yi kimler kurdu?-İş, aş, Haydar Baş

2000 yılı sonrasında arenaya çıkan siyasi partilerden biri olan Bağımsız Türkiye Partisi (BTP), yakın geçmişte kurulmasına rağmen görüşleriyle bir  dönem adından epey söz ettirmiştir.

Kısa sürede ilgi toplamayı ve hayran çekmeyi başarabilmesinin başlıca sebepleri ise AB karşıtlığı, devletçi ekonomi modelini savunması ve parti doktrininde yer alan “Nerede o günler” dedirtecek kalkınma politikalarıdır.

En meşhur sloganı başlıkta belirttiğimiz “İş, aş, Haydar Baş”ın yanında “BTP’ye oy ver, hakkına sahip çık.” sloganı da sıkça kullanılan bir diğer seçenektir.

BTP’nin kurucusu kim?

Doğrudan bilgiyi merak edenler için belirtelim: Bağımsız Türkiye Partisi (BTP), 25 Eylül 2001 tarihinde Prof.Dr.Haydar Baş’ın genel başkanlığında kurulmuştur.

BTP Kurucu Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar BAŞ

Partinin görüşleri ve genel başkan Haydar Baş’ın söylemleri incelendiğinde aslında BTP’nin epey farklı bir çizgide olduğu anlaşılmaktadır. Şöyle ki; birazdan inceleyeceğimiz üzere Prof.Dr.Haydar Baş kariyeri boyunca daha çok İslami, edebi ve sanatsal kimliğiyle ön plana çıkmıştır. Fakat İslamcılık, daha doğrusu dine yakın bir taban esasına dayanan tüm bilindik partilerin aksine BTP’nin Türkiye’nin ekonomik bağımsızlığı, gelir adaletinin sağlanması, AB ve benzeri oluşumlar dolayısıyla var olan dışa bağımlılığın azaltılması gibi daha iktisadi ve halkın daha önemli sorunları olan hususlara yoğunlaştığı görülür. Tek cümleyle ne kadar kapsar bilinmez fakat parti doktrinine ilk defa göz atmayı düşünenlere özetleyerek olursak BTP; geleneksellik ve muhafazakârlıkla beraber devletçi bir ekonomiyi savunup iktisadi kalkınmayı, adaleti gözeten bir siyasi partidir.  Zaten Prof.Dr.Haydar Baş’ın önerdiği bu görüşler “Milli Ekonomi Modeli” adı altında parti tüzüğünde bulunmaktadır.

Günümüzde 5.000’den fazla üyesi bulunan BTP; halen aktif bir şekilde faaliyetlerine devam etmektedir. 2004 yerel seçimlerinde 4, 2009’da ise 9 belediye kazanan partinin genel seçimlerde şimdiye kadar herhangi bir milletvekili çıkarma başarısı bulunmamaktadır.

Mesaj TV, Meltem TV, Yeni Mesaj Gazetesi gibi medya kuruluşları da BTP ile bağlantılı olarak yayıncılık faaliyeti göstermektedir.

Prof.Dr.Haydar Baş kimdir?

1947 yılında Trabzon’da dünyaya gelen Haydar Baş, üniversite eğitimini 1970 yılında Erciyes Üniversitesi Yüksek İslam Enstitüsünde tamamlamıştır. Sonrasında yüksek lisans ve doktora eğitimi için Bakü Devlet Üniversitesine geçmiş ve profesörlüğe kadar olan akademik unvanları buradaki çalışmaları karşılığında elde etmiştir.

9 yıl gibi uzunca bir süre burada akademisyenlik de yapan Haydar Baş’ın; İslam, tasavvuf, psikoloji, sosyoloji üzerine sayısız tezi mevcuttur.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


1 Comment

  1. Konya ereğliliyim ileti numaram 05392789283.Haydar Baş Meltem tv sahibidir.İş adamıdır.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*