Brooklyn Nets takımının sahibi kim?-Daha meşhur ismiyle New Jersey Nets

NBA’de uzun süredir ter döküp mücadele etmesi bir yana Brooklyn Nets; tarihi NBA-ABA birleşmesinden bile öncesine dayanan köklü ekipler arasındadır. Bu konuda Boston Celtics‘in eline su dökebilecek çok az kulüp bulunsa da, birazdan inceleyeceğimiz üzere Nets ekibinin de hatırı sayılır bir pozisyonu vardır.

Ee; NBA takımlarının olayı biraz özel şirketlerin alınıp satılmasını da andırdığı için, tıpkı bir şirketin kuruluş öyküsü gibi inceleme yapmak da mümkün oluyor. O zaman takımın eski isimleriyle, kurucularıyla beraber tarihine değinelim:

Brooklyn Nets’i kim kurdu?

Bu ekibin bir diğer Amerikan Basketbol Ligi olan ABA’da mücadele vermeye başladığı zamanlara değinmek için New Jersey şehrine geçmemiz gerekiyor. Bundan tam 49 yıl önce; 1967’de New Jersey’in Teaneck şehrinde Arthur Brown ve bir grup girişimci basketbol takımı kurar ve ismini New Jersey Americans koyar. İşte bu ekip; bugünkü Brooklyn Nets’in ta kendisidir.

Yani Brooklyn Nets; 1967 yılında Arthur Brown tarafından New Jersey Americans ismiyle kurulmuştur.

Brooklyn Nets’in kurucusu Arthur BROWN

Bulundukları şehrin basketbol kültürüne yeni bir heyecan katmış olsalar da Americans ekibinin bu macerası pek uzun sürmemiş, taşınma yolu gözükmüştür. 1968 yılında kulüp merkezi New York/Long Island’a alınmış ve ekip de New York Nets ismini almıştır.

Yani kulübün “Nets” lakabı 1968’deki bu taşınmadan beri değişmemiştir.

Nets ekibi NBA’e katılıyor

Basketbol tarihini bilenlerin de hatırlayacağı üzere 1975-76 zamanlarında NBA ve ABA ligleri birleşmiş; Amerikan basketbolu yeni bir soluk kazanmıştır. Bu birleşme esnasında New York Nets de NBA’e geçiş yapmış ve kulüp bünyesinde yeni yapılanmalar meydana gelmiştir. Bu düzenlemelerden biri de kulübün tekrardan New Jersey’e taşınması olmuştur.

Sonuç olarak kulüp; 1976’da, kurulduğu yer olan New Jersey’e geri taşınmış ve New Jersey Nets ismini almıştır.

Uzun bir New Jersey dönemi

1976-77 sezonunda meydana gelen bu değişiklikten sonra New Jersey Nets ekibi en isitkrarlı periyodunu yaşamış; yaklaşık 35 yıl boyunca aynı şehirde ve aynı isimle mücadele vermiştir. Fakat 2010 yılı sonrasında yaşanan satın alma ve el değiştirme olayları neticesinde kulüp kimliğinde de bazı değişiklikler yapılmış; nihayet ekibe yine New York yolu gözükmüştür.

New Jersey Nets; 2012 yılında New York’a taşınarak burada faaliyet göstermeye başlamış ve bugünkü ismi olan “Brooklyn Nets” ismini almıştır.

Brooklyn Nets kimin?

Bu kadar çok şehri değiştiren bir kulübün haliyle yönetim kurulu da sürekli değişiklik geçirmiştir. Bunun da kısa bir hikayesini anlatacak olursak olaylar şu şekilde gerçekleşmiştir:

-Arthur J. Brown’un 1967’de kurduğu kulüp, 1968’de Long Island’a taşınması sırasında Ray Boe’ya satılmıştır.

-1977 yılında NBA’e giriş zamanında Alan N.Coher’e satılan takım; 1998’de ise Raymond Chambers ve Lewis Katz ikilisine satılmış, bir ortaklık yapısına bürünmüştür. Ama bu dönem de pek uzun sürmemiş ve 1999 yılından itibaren ekibin yeni sahibi George Steinbrenre olmuştur.

-2009 yılında ise kulüp hisselerinin çoğunluğu Rus iş adamı Mikhail Prokhoroc tarafından satın alınmış ve bugünkü kimliğe bürünmüştür.

Günümüzde Brooklyn Nets’in %80’lik payı Mikhail Prokhorov’da iken; %20’lik kısım ise Bruce Ratner’dadır.

Bu mülkiyet ile ilgili önemli bir dipnot verecek olursak Prokhorov; NBA tarihinde Kuzey Amerikalı olmayan ilk kulüp sahibidir.

Brooklyn Nets başarıları

1974 ve 76’da iki ABA şampiyonluğu bulunan Brooklyn Nets; 2002 ve 2003’te Doğu Konferansı şampiyonu olmuştur.

Atlantik Grubu’nda mücadele vermeye devam eden ekip faaliyetlerine tüm hızıyla devam etmektedir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*