BBC Ne Zaman Kuruldu?-İlk Devlet Yayın Kuruluşu

BBC (British Broadcasting Corporation) merkezi İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan, Britanya’nın devlet yayın organıdır. 18 Kasım 1922’de kurulan BBC bu bakımdan dünyanın en eski devlet yayın kuruluşu ve 20.000’in üzerinde çalışanıyla da en çok personele sahip ikinci büyük yayın kuruluşudur. Yıllık ortalama geliri 5 milyar İngiliz Sterlini olan kuruluş, televizyon, radyo ve internet yayınları sevisini sunmaktadır.

BBC’nin kuruluşu Haziran 1920’de Chelmsford‘da bulunan Marconi Fabrikası‘ndan yapılan Britanya’nın halka açık ilk canlı yayınına kadar dayanmaktadır. Söz konusu yayın Avusturalyalı opera sanatçısı Dame Nellie Melba‘nın seslendirdiği eserler olmuş ve bu yayın Daily Mail‘in sahibi Alfred Harmsworth finansal olarak desteklemiştir. Bu gelişme halkın radyo yayını konusunda isteğini arttırmış fakat resmi yetkililer o dönemde aynı kanaatte olmadıklarını dile getirmişlerdir. Çünkü, o dönemde yapılan bazı yayınlar önemli askeri ve sivil iletişime karışarak aksaklıklara sebep olmuştur. Yetkililerin baskıları neticesinde yayınlara lisans verme yetkisine sahip olan Devlet Posta Ofisi Ağustos 1920’de Marconi Fabrikası yayınlarına yasaklama getirmiştir.

Yasağın ardından 1922 yılına kadar Devlet Posta Ofisi 100’ün üzerinde lisans başvurusu almış ve halkın baskısı da her geçen gün artmıştır. Bunun üzerine karışıklığı önlemek adına Devlet Posta Ofisi tüm yayıncıların birleşerek tek bir şirket üzerinden bunu yapabilmelerine izin vererek koyduğu yasağı kısmen kaldırmıştır. Kararın hemen ardından British Broadcasting Company kurulmuş ve başına da İskoç John Reith getirilmiştir. Kuruluşun gelir kaynağı olarak onaylı fabrikalarda üretilen sinyal alıcılar ve lisans ücretleri düşünülmüştür.

Bu süre zarfında amatörlerin kendi alıcı setlerini yapmaları ve halkın çoğunluğunun da rakip firmalar tarafından üretilen lisanssız alıcıları kullanması sebebiyle mali planlar beklenildiği gibi gitmemiş ve ciddi  sorunlar ortaya çıkmıştır. Bunun yanında yapılan bazı yayınlar sebebiyle devlet organlarıyla da sürtüşmeler yaşanmış ve hatta durum yasaklamalara kadar gitmiştir. Fakat kurumun yöneticisi John Reith’in zekice uyguladığı politikaları sayesinde kriz atlatılmıştır. Hatta bu sıkıntılı durum sadece atlatılmakla kalmamış, ek olarak BBC yayın bağımsızlığı olan devlet destekli bir kurum haline gelmiştir. John Reith 1 Haziran 1927’de şövalye ilan edilmiş ve British Broadcasting Corporation’ın ilk direktörü olarak atanmıştır.

BBC ilk televizyon yayına deneysel olarak 1932 yılında başlamıştır. 1934’te düzenli fakat sınırlı yayın oluşturulmuş ve nihayetinde BBC Televizyon Servisi kurularak 1936 senesinde genişletilmiş yayın halka sunulmuştur.

Günümüzde BBC 28 farklı dilde gerçekleştirdiği yayınların yanında birçok bilimsel ve kültürel araştırmayı da destekleyerek televizyon serileri halinde sunmaktadır. 2 Nisan 2013 tarihinden itibaren BBC’nin genel direktörlüğünün Anthony William Hall yapmaktadır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


1 Comment

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*