Bridgestone’un Sahibi Kimdir?-Dünya Lastik Devi

Bridgestone, 1931 yılında Shojiro Ishibashi tarafından Japonya’nın Fukuoka bölgesinin Kurume şehrinde kurulan çok uluslu otomobil ve kamyon parçası üreticisidir. Bridgestone ismi şirketin kurucusu olan Shojiro Ishibashi’nin soyadının İngilizce’ye bire bir çevirisinden ve kelimelerin yeri değiştirilerek alınmıştır (Ishi = Stone, Bashi = Bridge). Bridgestone’un esas odak noktası olan lastik sektöründe günümüzde en büyük rakibi Fransız Michelin’dir ve 2014 yılı verilerine göre şirket rakibini az bir farkla geride bırakarak dünya genelinde ilk sırayı kapmıştır.

Bridgestone’un kuruluşundan önce ilk lastik 9 Nisan 1930’da “Tabi Socks“un lastik departmanında üretildi. Hemen bir yıl sonrasında 1 Mart 1931 tarihinde Ishibashi lastik departmanını bağımsız hale getirerek Bridgestone’u resmen kurdu. O dönemlerde dünya üzerinde sayıca oldukça az olan lastik üreticilerinden biri olan Bridgestone, ürünlerin geliştirilmesi ve kalitenin sağlanması noktasında epey zorluklar yaşadı. Fakat, araç teknolojisinin de paralel olarak gelişmesiyle daha fazla test imkanına sahip olan şirket kısa sürede üretim aşamasını toparlayarak büyümeye ve dünyaya açılmaya başladı.

İkinci Dünya Savaşı sırasında Japonya’da bulunan her firma gibi Bridgestone da ordunun isteklerine yönelik çalışmak zorunda kalmıştır. Savaşın ardından da motorsiklet üretimine girmiş fakat kısa süre sonra geri çekilerek Honda, Suzuki ve Yamaha için lastik üretmeye başlamıştır.

Kuruluşundan bu yana Bridgestone kendi sektöründe her zaman yenilikçi olmayı başaran nadir şirketlerden bir tanesidir. Özellikle 1950’li yıllarda başlayan teknolojik yenilikleriyle şirket tüm dünyada adından söz ettirir olmuş ve lastik sektörünün öncüsü konumuna gelmiştir. Şirket 1988 yılında bir başka lastik üreticisi olan Amerikalı Firestone’u bünyesine dahil etmiştir.

Motorsporlarının çoğunda hem lastik üreticisi hem de organizasyon sponsoru olarak bulunan şirketin Türkiye’de de Sabancı ortaklığıyla üretimini gerçekleştirdiği fabrikası bulunmaktadır. Fabrikanın temeli 1 Temmuz 1989’da atılmış ve seri üretime de 1990 yılında geçilmiştir. Dünya genelinde yaklaşık 140.000 çalışana sahip olan Bridgestone’un şu anki yönetim kurulu başkanı Shoshi Arakawa olup, CEO koltuğunda ise Masaaki Tsuya oturmaktadır.

GÜNCEL YAZILAR:


EKREM İMAMOĞLU KİMDİR?


OKÇULAR VAKFI'NI KİM KURDU?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*