Breaking Bad’in yapımcısı kimdir?-Better call Saul..

Yabancı dizi hayranları bilir. Bir döneme tarifsiz ve yeri asla doldurulamayacak şekilde damgasını vuran bir dizidir Breaking Bad. Her ne kadar Türkiye’de aynı kalitede ve aynı cesarette bir diziyi bulmak imkansız olsa da; Amerikadaki bir grup oyuncu, yapımcı ve yönetmen kadrosu bizleri insanın bugüne kadar öğrendiği ahlaki ve toplumsal kuralları sorgulatacak bir diziyle tanıştırmayı başarmıştır. Hem de aksiyon, dram ve eğlence dolu bir senaryo ile.

Breaking Bad konusu

Konusunu kısaca anlatmadan önce dizinin isminin kökenine de değinelim. Breaking Bad; Amerika’da daha çok Latin ve Meksika kökenlilerin ikamet ettiği güney bölgesinin aksanında “Cehenneme Düşmek” gibi bir anlama sahip deyimdir. Zaten dizinin büyük bir bölümünün Arizona ve komşu eyaletlerde geçmesinin yanı sıra, senaryonun Meksika’ya taştığı da olmaktadır.

İzlemeyenler için fazla spoiler vermeden anlatacak olursak Beraking Bad’in konusu; hayatı boyunca temiz, namuslu ve helal kazançla çalışmış bir kimya öğretmeninin bu çabalarının hiçbir karşılığını alamaması sonucunda hayatında 50 yaşından sonra geçirdiği değişimleri anlatmaktadır. Bu kimya öğretmeni olan Walter White‘ı Bryan Cranston canlandırmıştır. Öğretmenlik maaşının yeterli gelmemesi sebebiyle ek iş olarak oto yıkamacıda çalışan Walter White; bir gün buradaki işi sırasında fenalaşır ve doktora gittiğinde kanser olduğunu, çok az ömrünün kaldığını öğrenir. Bir diğer başrol karakteri Jesse Pinkman (Aaron Paul) da Walter White liseli ergen havasında asi, uyuşturucu bağımlısı bir öğrencisidir. Bir şekilde bu iki karakter karşılaşır ve Walter, Jesse’nin amatör olarak uyuşturucu üretip sattığını öğrenir. Bunun üzerine piyasadaki hiçbir üreticinin sahip olmadığı kimya meziyetleri ile pazara giriş yapan Walter ve sokak konusunda tecrübeli olan Jesse; kendi ürünlerini üretip satmaya başlarlar. Walter’ın bu işe girmesinde ailesine ölmeden miras bırakabilmek, vakti yettiğince dürüstlük, çalışkanlık gibi kavramlarla kandırılmış hissettiği hayattan bir nebze olsun intikam almak, heyecan aramak gibi amaçları olsa da zamanla eşi Skyler (Anna Gunn), oğlu Walter Jr. Flynn (Rj Mittte), narkotik baş komiseri olan bacanağı Hank Schrader (Dean Norris)’ın da işin içine girmesiyle işler bambaşka boyutlara geçecektir.

Bryan CRANSTON (Walter White)

Breaking Bad’in senaristi kimdir?

Bu unutulmaz diziyi bizlere sunan senarist Vince Gilligan iken; yapımcı kadrosu son derece kalabalıktır: Stewart A. Lyons, Sam Catlin, John Shiban, Peter Gould, George Mastras, Thomas Schnauz, Bryan Cranston, Moira-Walley-Backett, Karen Moore, Patty Lin

Komedi, suç, dram, polisiye gibi birçok unsuru bir arada bulacağınız Breaking Bad; her ne kadar 8 sezonu ve 45 dakikalık bölümleriyle yeni başlayan biri için bitmeyecekmiş gibi gelse de ilk sezonda kendinizi kaptırdıktan sonra diziyi nasıl bitirdiğinizi anlamayacaksınız. Şahsen favori karakterim diziye sonradan giren kartel Gus Fring’in yardımcısı Mike Ehrmantraut olsa da Breaking Bad’i her zaman Walter’ın eşi Skyler’a söylediği o efsanevi cümleyle hatırlayacağız:

“I’m not in danger Skyler, i’m the danger!…”


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*