Braveheart’in yönetmeni kim?-Cesuryürek

Türkiye’de gerçek anlamda, ama sahiden gerçek anlamda efsaneleşmiş bir film arıyorsanız Braveheart’ı ilk sıralarda saymanız gerekecektir. Vizyona girişinden itibaren dünyada eşi benzeri görülmemiş bir beğeni toplayan Cesur Yürek; yapım, yönetim, görüntü yönetmeni, efekt, makyaj ve en iyi film dallarında Oscar kazanarak adını sinema tarihine kalıcı olarak yazmıştır.

Peki neden Braveheart filmi Türkiye’de bu derece tutulmuştu? E hem özgürlük mücadelesi, hem cesur, hem aşık, hem mazlum… Var mı insanımızın en hassas noktalarına hitap eden daha iyi bir kombinasyon?

Braveheart konusu

Yarı kurgusal yarı tarihi bir film olan Braveheart; 1250-1300 yılları arasındaki İskoçya’da geçmektedir. Dönemin İngiliz Kralı olan Uzunbacaklı Edward; İskoçya’nın büyük kısmını işgal eder ve zalim yönetimini adanın kuzeyine taşır.

İskoç direnişçiler tarafından verilen savaşta henüz çocuk olan William Wallace’ın babası ve abisi de ölür. Bunun üzerine William; amcası tarafından yurtdışında hem savaşçı, hem kültürlü bir tarzda yetiştirilir. Yıllar sonra anavatanına dönen William burada çiftçilik yaparak geçinip gitmeye çalışsa da; döndüğünde evlendiği çocukluk aşkını da yakından ilgilendiren meseleler yüzünden bunu hiçbir zaman yapamayacak, kendini savaşın tam göbeğine sürüklenmiş olarak bulacaktır.

Braveheart yapımcısı

Filmin perde arkasında emeği geçenlere baktığımız zaman başlı başına Mel Gibson’ın filmi olduğunu bile söyleyebiliriz. Başrolde William Wallace karakterini canlandıran Mel Gibson, aynı zamanda Braveheart’ın yönetmenliğini ve yapımcılığını da yapmıştır. Yapımcı kadrosunda ona ek olarak Bruce Davet ve Alan Ladd Jr. da görev almıştır. Senaristlik görevi ise Randall Wallace tarafından üstlenilmiştir.

Filmde William Wallace karakterini canlandıran ve aynı zamanda yapımcı olan Mel GIBSON

1995 yılında vizyona giren film 53 milyon dolarlık bütçesinin karşılığını 100 milyon dolarlık hasılat ile vererek; sinema tarihinin en başarılı ve en karlı filmlerinden biri olarak tarihe geçmiştir.

Filmin seyirciyi hoşnut etmek için birçok tarihi gerçeği çarpıttığı iddia edilse de; bu iddiaların sadece bir kısmının doğruluğu ıspatlanmıştır. Geri kalanlar İskoç tarihçiler ile İngiliz tarihçiler arasındaki fanatiklikten ileri gidememektedir.

Sonuç olarak Braveheart; herkesin mutlaka izlemesi gereken olağanüstü bir yapımdır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*