Braun’u Kim Kurdu?

Braun günümüzde elektrikli tıraş makinesi, ekmek kızartma makinesi, epilatör ya da elektrikli diş fırçası gibi ürünlerin üretimi ve satımını gerçekleştiren Alman menşeili firmadır. 1921 yılında Almanya’da Frankfurt kentinde Max Braun tarafından kurulan firma, 1984-2005 yılları arasında Gilette firmasının elindeydi. 2005 yılında el değiştirip Procter ve Gamble’a geçti. Günümüzde de hala bu firmanın yan kuruluşudur.

Makine mühendisi Max Braun1921’de ufak bir mühendislik atölyesinde radyo üretimi yaparak kurduğu firmayı, 2 yıl içinde genişletti ve radyo iç aksamıyla ilgili parçalar üretmeye başladı. 1932’de ilk radyo ve plak çalma ünitesini birleştiren Braun, Almanya‘nın en güçlü radyo firması haline geldi. 1950’lere kadar radyo ve ses kaydedici; bunun yanısıra film projektörü tarzında teknolojik aygıtlar üretmeye devam etmiştir. Nihayet ilk defa 1950’lerde bizim bugün bildiğimiz traş bıçağını üretmişlerdir. 1967’ere kadar bu şekilde devam eden firma bu naralıkta ünlü Gilette firması tarafından bir kısmı satın alınmıştır.

2. Dünya Savaşı sırasında firması büyük zarara ve kayba uğrayan Braun, 150 işçisiyle birlikte firmayı tekrar yoktan var etti. 1950’lerde dünyaca tanınan ürünleri elektrikli tıraş makinelerini üretmeye başladılar.

Adını daha çok evlerde kullanılan makinalarda andığımız Braun bugün de ışıl ışıl istikrarını sürdürmektedir. Hala daha epilasyon, tıraş makinelerinde, kahve makinelerinde, ev aletlerinde adını duyduğumuz braun 120 000 çalışanı bulunan ve Dünyanın en büyük 500 şirketi içinde yer alan Procter& gamble firması bünyesinde üretime devam etmektedir.

Kim Kurdu: Max Braun

Max Braun

GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*