BPCE’nin kurucusu kim?-Fransa’nın ikinci büyük bankası

Dünyanın en büyük 20 bankası arasında yer almaya başararak kökeni olan Fransa’nın yanı sıra faaliyet gösterdiği diğer tüm ülkelerde de söz sahibi bir alternatif olan BPCE; Fransa’nın ikinci büyük bankasıdır. Kökeninde her ne kadar köklü ve güvenilir bir bankacılık geçmişi bulunuyor olsa da birazdan inceleyeceğimiz üzere BPCE ismini alması ve uluslararası arenada faaliyet göstermesi yakın zamanda olmuştur.

BPCE kimindir?

Açılımı Fransızca bir söz öbeği olan “Banque populaire Caisses d’Epargne” şeklinde olan ve Türkçe’de bir bakıma “halk bankası” anlamına gelen BPCE; 510 milyar Euro’yu aşan işlem hacmi, 4000’den fazla şubesi ve tüm dünyada 40 milyona yakın müşterisi ile prestijini korumaya devam etmektedir.

BPCE’yi kimlerin kurduğuna bakacak olursak da önceden faaliyet göstermekte olan Fransa’nın iki bankacılık deviyle karşılaşırız: CNCE ve BFBP… Açılımları yine Fransızca “Caisse Nationale des caisses d’Epargne” ve “Banque Federale des Banques Populaires” olan CNCE ve BFBP bankaları 2009 yılında birleşme kararı alarak bu yazının konusu olan BPCE bankasını meydana getirmişlerdir.

BPCE’nin ptaronu kimdir?

Gerek Fransa’nın gerekse tüm dünyanın en önemli finansal güçlerinden biri olarak varlığını sürdüren BPCE’nin şu anki CEO’su Francois Perol’dur.

1963 yılında Le Creusot şehrinde dünyaya gelen Perol; Natixis, Fransa Bankalar Federasyonu gibi büyük ve önemli kuruluşlar dahil olmak üzere hem bankacılık ve finans ayağında hem de devlet makamlarında çeşitli görevlerde bulunmuş bir şahıs olan Francois Perol; 2009’dan beri de bu bankacılık devinin patronluğunu yapmaktadır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*