BP’nin Kuruluşu-İran Petrolünün Büyüttüğü Dünya Devi

BP, merkezi İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan dünyanın en büyük altıncı uluslararası petrol şirketidir. Bioyakıt ve rüzgar enerjisi başta olmak üzere yenilenebilir enerji üzerinde de çalışan şirket, petrol endüstrisinde arama aşamasından perakende satışa kadar tüm adımları kendisi yönetmektedir. 80 farklı ülkede aktif olarak bulunan şirketin 2014 verilerine göre yıllık cirosu 350 milyar dolar civarındadır ve dünya genelinde yaklaşık olarak 85.000 çalışanı bulunmaktadır.

BP kısaltması İngilizce “British Petroleum” isminin baş harflerinden gelmektedir. 1908 yılında bir grup İngiliz jeolog İran’da Mescid-i Süleyman civarlarında bol miktarda petrol yatakları keşfetmiştir. Ortadoğu’da ticari anlamda kayda değer ilk petrol yatakları olarak kayda geçen bu rezerv, İran Şahı ve İngiliz William Knox D’Arcy arasındaki görüşmeler, İngilizler’in petrolü çıkarmalarına karar verilmesiyle sonuçlanmıştır. 14 Nisan 1909 tarihinde İskoç petrol şirketi Burmah Oil‘in bir alt şirketi olarak kurulan Anglo-Persian Oil (APOC) kurulmuş ve yönetim kurulu başkanlığına Lord Strathcona getirilmiştir.

APOC’un kuruluşunun ardından 1912 yılında İran petrolü çıkarılmaya başlandı ve 1913 yılında şirketin %50.0025’lik hissesi İngiliz Devleti kontrolüne geçti. Bunun üzerine İngiliz donanması kömür ile enerji üretiminden tamamen petrole döndü. Birinci Dünya Savaşı’nda İngiliz kraliyet donanmasının tüm gemileri İran petrolü ile savaşta yer aldı. 1915 yılında APOC, taşımacılık işini kendi alt şirketi olarak kurduğu British Tanker‘e devretti. Bu küçük alt şirket de hemen bir yıl sonra British Petroleum adıyla İngiltere’de faaliyet gösteren bir Alman şirketini satın aldı.

1935 yılında Rıza Şah’ın duyurusuyla Pers ismi yerine İran ismi kullanılmaya başlandı ve bunun neticesi olarak şirketin ismi de Anglo-Iranian Oil olarak değiştirildi. 1951 yılında İran’ın ulusal petrol şirketini kurması ve İngilizleri rafinerilerinden göndermesi, İran’a ambargo uygulanması ve çeşitli operasyonların yürütülmesine yol açtı. Bu durum 1953’e kadar devam edebildi ve İngilizler İran’a geri döndü. Hatta şirketin adından İran ismi atılarak British Petroleum olarak -günümüzde de kullanılan haliyle- değiştirildi.

Temelleri 1908 yılında kurulan Anglo-Persian Oil şirketine dayanan BP’nin günümüzde yönetim kurulu başkanlığını aynı zamanda Volvo’nun da yönetim kurulu başkanı olan İsveçli iş adamı Carl-Henric Svanberg yürütmektedir. CEO koltuğunda ise Amerikalı Bob Dudley oturmaktadır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


2 Comments

  1. Bizim neyimiz varki. Herşey yabancıların. Birde market önlerine içecekleri güneşin önüne koyup milleti öldürüyor.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*