Boston Dynamics’in Sahibi-Ürkütücü Robotlar :)

Boston Dynamics, Amerika’nın Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı (Defense Advanced Research Project Agency – DARPA) tarafından mali açıdan desteklenen, merkezi Amerika’nın Massachusetts Eyaleti’nde bulunan mühendislik ve robotik üzerine çalışan şirkettir. 13 Aralık 2013 tarihinde Google tarafından satın alınan şirketin başına, yazılım uzmanı Andy Rubin getirilmiştir.

Boston Dynamics’in kurucusu, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü ve Carnegie Mellon Üniversitesi’nde profesör olan Marc Raibert’tir. Şirket, Raibert’in MIT’deki çalışmalarını temel alarak 1992 yılında kurulmuştur. Kuruluşunun erken aşamalarında Amerikan Donanma Hava Harp Merkezi Eğitim Sistemleri Bölümü için American Corporation Systems ile beraber, personel eğitimi amaçlı üç boyutlu simülasyonlar üzerine çalışmıştır.

Boston Dynamics kuruluşundan bu yana sürekli olarak doğada bulunan canlıları baz alarak robotik çalışmalarına devam etmiştir. İnsanın, köpeğin veya ineğin fizyolojik yapısı temelli robotlar üzerinde oldukça ciddi ilerleme kaydedilmiş ve bu çalışmalar başka araştırmalara da öncülük etmiştir. PETMAN isimli robot ve ardından gelen gelişmiş versiyonu Atlas, insan fizyolojisi temelli olarak yaratılmıştır. BigDog ve LittleDog isimli robotlar isimli dört bacaklı robotlar ordu içinde yük taşıma amaçlı geliştirilmektedir. Bunların yanı sıra SandFlea isimli minyatür bir robot da casusluk amaçlı kullanılabilecek şekilde tasarlanmıştır. Boston Dynamics ayrıca Cheetah, RISE, LS3 ve RHex isimli robotik projeleriyle de bilinmektedir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*