Boston Celtics’in kuruluşu-En çok şampiyon olan kulüp

O bir elindeki bastona dayanmış, öbür elinde basketbol topunu çeviren, NBA gösterilerinde sık sık karşılaştığımız tipik bir profilin oluşturduğu amblemiyle hatırladığımız Boston Celtics; NBA’in en köklü ve belki de tarihe en çok adını kazımış ekiplerinden biridir. 70 yıla varan geçmişi ve bu süre içerisinde elde ettiği zaferlerle Doğu Konferansı’nın bu ekibi; bugün adını çok sık duymasak da tüm ABD için en saygın kulüplerdendir.

Boston Celtics ne zaman kuruldu?

Kuruluş zamanı itibariyle NBA’den bile yaşlı bir ekiptir. 1946 yılında yine aynı isimle kurulan Boston Celtics; 1949 yılında NBA kuruluncaya kadar “Basketball Association of America” (BAA) liginde mücadele vermiştir. Milli basketbolcumuz Semih Erden‘in de bir dönem formasını giydiği kulüp; 1949 yılında ABD’nin bir diğer basketbol ligi olan NBL ile BAA’nın birleşerek NBA’i oluşturması üzerine de diğer tüm ekipler gibi bu lige geçmiştir.

Boston Celtics’i kimler kurdu?

NBA’in bu Celtic ekibi Boston’un nüfusu dolayısıyla İrlandaya ve İrlandalı göçmenlere yönelik kültürel ögelerle doludur. ABD tarihini incelediğimiz zaman Boston şehrinin gerçekten de İrlanda’dan çok yoğun bir göç aldığını görürüz. Zaten kulübün lakabı olan Celtics (Keltler) de yine şehrin etnik kökenini vurgulamak açısından konmuştur. Yazının başında bahsettiğimiz amblemdeki maskot da “Lucky the Leprechaun” ismiyle anılan ve İrlanda kökenlerine dikkat çeken bir sembolden başka bir şey değildir. Kıyafetinin üzerindeki yeşilliklere dikkat ederseniz; onların birer İrlanda yoncası olduklarını fark edeceksiniz.

Kulübün kökenleri ve geleneği bu şekilde olunca kurucularında da Boston’dan olması kaçınılmaz tabii… Boston Celtics; ABD’li bir yatırım şirketi olan “The Boston Garden-Arena Corporation” tarafından kurulmuştur. Kulübün kurulduğu dönemde şirketin başındaki isim Walter A.Brown idi. Boston Celtics’in ilk coach’u ise John Russell olmuştur.

Boston Celtics’in sahibi kim?

Geçmişten günümüze toplam 17 NBA şampiyonluğu, 21 Doğu Konferansı şampiyonluğu ve 21 Atlantik Grubu birinciliği bulunan Boston Celtics; elde ettiği 17 şampiyonluk ile NBA’in en fazla şampiyon olan takımı unvanını elinde bulundurmaktadır.

Başarısı ve gücü hep sabit kalsa da kulübün yönetimi 70 yılda illa ki değişiklik geçirmiştir. 2002 yılında kulüp “Boston Basketball Partners LLC” adlı bir yatırımcı grubuna satılmış ve çalışmalarına bu şekilde devam etmiştir.

Yani Boston Celtics’in sahibi “Boston Basketball Partners”tır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*