Borusan Holding’in kurucusu kimdir?-İstikbal Ticaret’ten dev bir holdinge…

Borusan Holding; bundan 70 yıl öncesinde atılan temelleri ile varlığı boyunca Türkiye Cumhuriyeti’ne büyük hizmetlerde bulunmuş; ülkenin sanayisine ve endüstrisine sayısız katkıları bulunmuş bir şirketler topluluğudur. Türkiye’nin en zengin ve en büyük holdingleri arasında gayet ön sıralarda bulunan Borusan; şüphesiz ki bu başarısını Türkiye’nin gelişim ve kalkınma döneminde en önemli ihtiyaçları karşılamasına ek olarak kurucusunun ve kadrosunun büyük bir azimle ve tükenmez bir enerjiyle çalışmalarına borçludur.

İmparatorluk boyutuna gelebilecek büyük bir holdingi kısa sürede kurabilmek için gerekli olan bütün bu bileşenlerin bir araya gelmesi de günümüzde 21 şirketi bünyesinde barındıran ve Türkiye’deki üretimlerinin, distribütörlüğünün ve hizmetlerinin yanı sıra yurt dışındaki yatırımlarıyla da ülkemizi temsil eden Borusan Holding’i meydana getirmiştir.

Borusan Holding kimindir?

Günümüzde son derece modern ve kurumsal bir anlayışla hizmet vermekte olan Borusan Holding’in kökenleri İç Anadolu’da kurulan küçük ve mütevazı bir işletme ile başlamıştır. Bu işletmenin adı İstikbal Ticaret‘tir. Kuruluş olarak kabul edilen bu şirketin sahibi ise Borusan’ın kurucusu olan Asım Kocabıyık’ın babası Ahmet Kocabıyık’tır. Yani Asım Kocabıyık; ticaret ve iktisat adına öğrenilmesi gereken bütün pratik becerileri bu şirkette babasının yanında çalışırken öğrenmiştir.

Eğitim hayatına bakacak olursak Asım Kocabıyık; 1924 yılında Afyonkarahisar’da doğup ilk ve orta öğretiminin bir kısmını burada tamamlarken bir yandan da İstikbal Ticaret’te çalışmış. Fakat daha sonra orta öğretiminin kalanını tamamlamak için İstanbul’a taşınmış ve lise eğitimini de İstanbul Erkek Lisesi’nde tamamlamıştır. Daha sonra da İstanbul Üniversitesi İktisat bölümünü kazanmış ve buradan 1947 yılında mezun olmuştur.

Akademik kariyerini azami ölçüde bırakarak ticaret hayatına devam eden Asım Kocabıyık; bir yandan babasından devralmaya başladığı bayrağı taşımaya devam ettirerek; bir yandan da gelişen Türkiye doğrultusunda yapılabilecek en iyi hamleleri araştırarak ticari kariyerine başlangıç yapmıştır. Borusan ve sonrasında yapılan sanayiye, endüstriye yönelik yatırımların aksine Asım Kocabıyık; babasının yanında çalıştığı dönemler sayesinde demir-çelik, tarım ürünleri, buların ithalat-ihracatı, yün-kumaş işi gibi konularda da tecrübeliydi. Aynı zamanda İstanbul’da bulunduğu vakitlerde fırsatı iyi değerlendirerek yurt dışında yaşama imkanı da bulan Asım Kocabıyık; burada İngilizcesini geliştirerek o dönemdeki birçok şirket kurucusunun aksine bu çok büyük ihtiyacı bizzat kendisi kapatmıştır.

Bütün bunlar olup biterken babası Ahmet Kocabıyık’ın rahatsızlanması ve 1952’de vefat etmesi üzerine Asım Kocabıyık; İstikbal Ticaret’in bütün işlerini devralmış ve gerçek anlamda ticaret hayatına atılmıştır.

Borusan kuruluyor

1952’de işleri devralmasından sonraki birkaç yıl boyunca ithalat-ihracat tarzında işin ticari boyutuyla daha çok ilgilenen Asım Kocabıyık; artık imalat işine girmenin de vakti geldiğini anlamış ve 1958 yılında Borusan’ı kurmuştur. Bu tarihten itibaren çeşitliliği ve kalitesi sürekli artan bir şekilde üretimlerine devam eden Borusan 10 yıl içinde ürünlerinin ihracatını yapar bir konuma gelmiştir.

Aynı zaman dilimi içerisinde kurulan Kerim Çelik, Supsan, Boru Nakliyat, Borusan İthalat İhracat gibi şirketler ile eskiden var olan Borusan ve İstikbal Ticaret şirketlerinin hepsi tek bir çatı altında toplanmış ve 1972’de Borusan Holding ismiyle anılmaya başlanmıştır. Yani Borusan 1958 yılında Asım Kocabıyık tarafından kurulmuş fakat 1972 yılında holding statüsüne kavuşmuştur. 

Borusan Holding’in kurucusu Asım KOCABIYIK (1924 – 2012)

1980’li yıllara gelindiğinde ise Borusan Holding; ticaret ve üretimin yanı sıra distribütörlük (dağıtım temsilcisi) yönünü de geliştirme kararı alarak BMW, Rolls Royce, Land Rover, Caterpillar gibi dünya devlerinin Türkiye distribütörlüğünü yapmıştır.

Borusan’ın sahibi kim?

2000’li yıllara gelindiğinde ise Borusan Holding; üretim ve ticarete kıyasla hızla yükselişe geçen elektronik ve teknoloji sektörlerine de yatırım yapması gerektiğini fark etmiş ve bu alanlara daha çok yoğunlaşmaya başlamıştır. Aynı zamanda holdingi adeta sıfırdan var edip temellerini atan Asım Kocabıyık; 2001 yılında emekli olmaya karar vermiş ve işleri oğlu Ahmet Kocabıyık’a devretmiştir. Kendisi ise onursal başkanlık görevini üstlenerek oğluna akıl hocalığı yapmıştır. Günümüzde de Borusan Holding’in yönetim kurulu başkanı Ahmet Kocabıyık iken; holdingin CEO’su ise Agah Uğur’dur. Holdingin kurucusu olan Asım Kocabıyık ise 2012 yılında ardında muazzam hizmetler bırakarak hayata gözlerini yummuştur.

Borusan Holding’in en genel kategoriler halinde faaliyet alanları ise şu şekilde belirlenebilir: Çelik, Distribütörlük, Enerji ve Lojistik.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


1 Comment

  1. Allah kazadan esirgesin..MASSALLAH..
    Sanki benimmiş gibi gurur duydum sevindim ..
    Böyle şeyler bize yakişıyor

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*