Bonheur ASA’yı kim kurdu?-Norveçli enerji şirketi

Günümüzde pek çok sektörde aktif bir şekilde faaliyet gösteren Bonheur; anavatanı olan Norveç’te çok çok eskilere dayanan bir holdingtir. Verdiği hizmetler ve emin adımlarla sağladığı büyümelerin yanı sıra holdingin hala bir aile şirketi olarak kalması da kayda değer başarılardan biridir.

Peki; bugün denizcilik ve enerji sektörü başta olmak üzere sanayi/endüstri ve hizmet dallarında sayısız yatırımı bulunan bu imparatorluğun temelleri nasıl atılmıştır? Bonheur’un ilk halini kimler hangi işleri yaparak kurmuştur? İşte hikayesi:

Bonheur’un kurucuları kim?

İsmi biraz Fransızcayı andırsa da Bonheur; kuruluşundan gelişimine kadar İskandinav kökenli bir oluşumdur. Tabii günümüzün şartları gereği biraz daha uluslararası pozisyona geçmiş olsalar da kimliklerini büyük ölçüde korudukları kesin..

Yani Bonheur ASA; 1897 ylında Olsen Ailesi tarafından kurulmuştur.

1900’lerin arifesinde atıldığı piyasada müthiş bir çalışkanlık örneği gösteren Olsen’ler; önce kendi işlerini oturtmuş, sonrasında da yeni sektörlere atılımlar yaparak holdingi günümüzdeki konumuna ulaştıran atılımları gerçekleştirmişlerdir.

Bonheur ASA kimin?

Bu 100 yıllık süre boyunca prestijini ve piyasadaki değerini hiç kaybetmeyen Bonheur ve Olsen Ailesi; merkezi Oslo’da bulunan holdingte çalışmalarına tüm hızlarıyla devam etmektedir.

Her ne kadar holding kağıt üstünde Invento AS ve Quatro AS arasında bölüşülmüş gözükse de; bu şirketlerin sahipleri de yine aynı aileden Fred. Olsen&Co. ve Anette S. Olsen’den başkası değildir.

CEO’luk görevini de Anette S. Olsen’in yaptığı Bonheur’un günümüzde sahip olduğu alt şirketler ve iştirakler şu şekildedir:

First Olsen Tankers (%50)

-Fred. Olsen Production (%50)

-Fred. Olsen Energy (%30)

-Fred. Olsen Renewables (%50’si)

-Comorit (%25’i)

-Fred. Olsen Cruise Lines (%50’si)

-Tusenfryd (%25’i)

-Norges Handels og Sjofortstidende (%16,8)

-Real Estate


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*