Boğaziçi Üniversitesi’ni kim kurdu?-Amerikan kolejinden devlet üniversitesine…

Bir zamanlar tartışma kabul etmez şekilde Türkiye’nin en iyi yüksek öğrenim kurumu olan Boğaziçi Üniversitesi; sonradan çeşitli devlet-teknik üniversitelerin ve özel üniversitelerin gerisinde kalsa da hala eski saygınlığını korumaktadır.

Türkiye’nin en iyi üniversiteleri arasında yeri banko olan Boğaziçi Üniversitesi’ni daha çok Boğaziçi İşletme, vs. meşhur bölümleriyle duymuşuzdur. Ama bu kalitesinden ziyade okulun dikkatlerden kaçan çok önemli bir yönü vardır: Köklü mazisi… Şimdi temellerinin atıldığı en geri zamanlardan başlayarak bu üniversitenin ortaya çıkışına, zirveye tırmanışına değinelim:

Boğaziçi Üniversitesi kaç yılında kuruldu?

Her ne kadar bu ismi çok daha yakın tarihte almış olsa da Boğaziçi Üniversitesi; 1863 yılında Bebek’te kurulmuştur. O zamanki ismiyle Robert Kolej olarak hizmet veren bu okulun hem Osmanlı Devleti, hem de Türkiye Cumhuriyeti eğitim anlayışı açısından çok önemli bir yeri vardır.

Şöyle ki; Bebek’te ait olduğu camiaya göre son derece kısıtlı imkanlarla kurulmuş olan Boğaziçi Üniversitesi; Amerikalı mimar Cyrus Hamlin ve Amerikalı tüccar Christopher Rheinlender Robert tarafından hizmete açılmıştır.

Boğaziçi Üniversitesi’nin kurucuları: Christopher Rheinlender ROBERT (solda), Cyrus HAMLIN (sağda)

Dolayısıyla Amerikan Koleji statüsüyle bir yabancı okul olarak kayıtlara geçen bu kurumun ilk yıllarında sadece dört erkek öğrencisi vardı. Daha sonra okula yeni öğrencilerin, yeni bağışların gelmesi ve kızlara da eğitim verilmeye başlanması ile önemli mesafe kat edilmiş ve ülkenin en iyi eğitim kurumlarından biri olunmuştur. Şöyle önemli bir dipnot daha vardır: Boğaziçi Üniversitesi; o zamanki ismiyle Robert Kolej; ABD dışında kurulmuş ilk Amerikan Koleji’dir.

Boğaziçi Kampüsü nerede?

1970’lere kadar Güney Kampüsü’nde bu isimle faaliyet gösteren okul; 1971 yılında devlete devredilmiştir. Hükümet de kendi eğitim sistemine göre bir düzenleme yapmış ve okula Boğaziçi Üniversitesi adını vermiştir. Yani Boğaziçi Üniversitesi; bugünkü ismini 1971’de almıştır.

Tkvimler 2016’yı gösterirken Boğaziçi Üniversitesi’nin Güney Kampüs dahil olmak üzere Avrupa Yakası’nda 5, Anadolu Yakası’nda ise 1 kampüsü bulunmaktadır. (Güney, Hisar, Kandilli, Kuzey, Sarıtepe, Uçaksavar)

12.000’e yakın lisans, 4.500’e yakın yüksek lisans öğrencisine İngilizce eğitim veren Boğaziçi Üniversitesi’nin akademik birimleri şu şekildedir:

Eğitim Fakültesi:

-Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi

-Eğitim Bilimleri

-İlköğretim

-Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi

-Yabancı Diller Eğitimi

Fen-Edebiyat Fakültesi:

-Batı Dilleri ve Edebiyatları

-Çeviribilim

-Dilbilim

-Felsefe

-Fizik

-Kimya

-Matematik

-Moleküler Biyoloji ve Genetik

-Psikoloji

-Sosyoloji

-Tarih

-Türk Dili ve Edebiyatı

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi:

-İktisat

-İşletme

-Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler

Mühendislik Fakültesi:

-Bilgisayar Mühendisliği

-Elektrik-Elektronik Mühendisliği

-Endüstri Mühendisliği

-İnşaat Mühendisliği

-Kimya Mühendisliği

-Makina Mühendisliği

Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu:

-Turizm İşletmeciliği

-Uluslararası Ticaret

-Yönetim Bilişim Sistemleri

Yabancı Diller Yüksekokulu:

-İleri İngilizce

-İngilizce Hazırlık

-Modern Diller Bilimi


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*