BND’nin asıl kurucuları kim?-Alman istihbaratının saklı tarihi

Kısaltılmış adı BND olan söz konusu kurum; Almanya’nın halihazırda faaliyet göstermekte olan istihbarat teşkilatıdır. Konuyla ilgili olanlar daha önce bu üç harfi duymuştur zaten. Hep şekil şekil isimleri olur ya gizli servislerin… Nasıl ki ABD’de NSA veya CIA; Türkiye’de MİT, SSCB’de KGB, İngiltere’de MI8 gibi isimler varsa Almanlarınki de BND… BND isminin açılımı “Bundesnachrichtendienst” şeklinde şu Almanca’nın meşhur uzun ve bir sürü sessiz harfin yan yana olduğu kelimelerden biridir. Yazımızda Bundesnachrichtendienst’i kimin ne zaman kurduğuna ve pek gün yüzüne çıkmayan saklı tarihine değineceğiz.

BND’nin kurucusu kim?

Efendim, öncelikle her istihbarat teşkilatında olduğu gibi BND’nin de bu ismi almadan öncesinde, günümüz Federal Almanyasından önceki devletlerde faaliyet gösteren gizli servislere uzanan bir geçmişi vardır. “BND’yi kim kurdu?” sorusu sorulduğu zaman “İşte Alman Devleti kurmuştur yani kim olacak…” diye siz de az çok tahmin yürütebilirsiniz. Peki ya tam olarak kimler? Tam olarak hangi derin ilişkiler? Şöyle söyleyelim: BND’yi Almanlar kursa da finansmanı ve can suyu ABD ve CIA’dendir demek yeridir.

BND’nin kuruluşu

Yıl 1939-1945 arası… 2. Dünya Savaşı yılları… O zamanlar Almanya’da Nazi rejimi vardır ve tüm Avrupa’nın içine etmiş durumdadır. Bu Nazi yönetimine inanılmaz katkıları olan, arka plandaki başrollerden olan biri vardır: Ünlü Nazi ajanı Reinhard Gehlen. Yiğidi öldür hakkını yeme demişler. Hangi görüşten olursa olsun her kaynak Reinhard Gehlen’in gelmiş geçmiş en usta casuslardan biri olduğunu yazar. Reinhard Gehlen; İkinci Dünya Savaşı boyunca Nazi yönetimine büyük katkıları olan casusluk faaliyetleri yürütür. SSCB’den önemli bilgiler devşirir. Fakat 1945’ten itibaren bir sorun baş gösterir. Nazi Almanyası savaşı kaybetmiştir ve sağ kalan tüm Nazi subayları gibi Gehlen ve ekibi de adeta kendilerini SSCB’den koruyacak bir liman aramaktadır. Üstelik bir de Gehlen, SSCB’ye ve tüm devletlere dair en kritik istihbari bilgilerin sahibi olan biridir ve bunun da üzerine vakti zamanında Hitlerin gözünden düşüp görevden alınmıştır.

Reinhard GEHLEN (1902-1979)

Peki; komünist Sovyetlere karşı sığınılacak en güçlü liman sizce hangisidir? Tabii ki de kapitalizmin merkezi ABD…

Bu bağlamda Reinhard Gehlen; 350 eski Nazi subayıyla birlikte Amerikan istihbaratının emrinde çalışmayı kabul eder. Karşılığında SSCB’den çaldığı çok önemli bilgileri ABD’ye devredecektir. 1947 yılında tamamen ABD’nin himayesinde Gehlen ve Eski Nazi subaylarından oluşan bu teşkilat çalışmalarına başlar. İşte bu 1947 yılı, BND’nin kuruluşu olarak kabul edilmektedir. Kendi verdikleri kuruluş tarihi böyledir yani, gayriresmi bir kabul değil…

Gehlen’in ABD’ye sattığı SSCB’ye dair bilgilerin ABD için çok ama çok yararlı olduğu, dönemin Amerikan İstihbaratının kendisine hayli minnettar kaldığı söylenir. Konuyla alakalı bir dipnot olarak; ABD’nin teknoloji alanında gelişmesini sağlayan en önemli şey, pek çok Alman mühendisin SSCB’den kaçmak için ABD’de çalışmaya başlamasıdır. Örneğin; NASA‘nın Apollo 13 dahil olmak üzere pek çok başarısının mimarı Almanya’dan iltica eden mühendislerin verdiği bilgiler ve emeklerdir.

Konumuza dönecek olursak BND; 1947 yılında Amerikan güdümlü olan ve bir nevi özel kuvvet-paralı asker olması sebebiyle “Gehlen Örgütü” olarak adlandırılan bu oluşumla çalışmalarına başlamıştır. O zamanlar Gehlen; hem ABD hem de Batı Almanya adına çalışıyordu. Kendisi de notlarında bunu şu şekilde dile getirmiştir:

Artık fiilen biri Bonn’da, biri de Washington’da oturan iki efendiye hizmet ediyorduk.’

1949 yılında Gehlen Örgütü’nün finansmanının tamamı CIA’e devredilmiştir. Yani tamamen Amerikan güdümlü olarak çalışmaya başlamıştır. 1955 yılında ise Gehlen; Gehlen Örgütü şeklinde çalışmayı bırakarak Batı Almanya’nın gizli servisi olan ve bir zamanlar hizmetkarı olduğunu söylediği Sicherheitdienst’in başına geçti. 1955 yılında olan bu hamle de BND’nin kuruluşundaki bir diğer önemli aşama olarak kaydedilir.

Ha bu arada; Batı Almanya’nın gizli servisi “Sicherheitdienst”, Doğu Almanya’nın ise “Stasi” idi. Yazımızda Gehlen’in hizmet ettiğini söylediğimiz istihbarat teşkilatı Batı Almanya’nınkidir.

BND’nin bugünkü ismini alışı

1955’ten 1991’e kadar BND’de pek bir değişiklik olmamıştır. “Sicherheitdienst” olarak çalışmaya devam etmiştir. Efsane Gehlen ise 1968 yılına kadar istihbaratın başında bulunduktan sonra 1979 yılında ölmüştür. Bu arada 1968 yılında görevi bırakmasının sebebi istifa etmesidir. Sebebi ise Gehlen’in efsaneliğine karşı kaderin bir cilvesi olarak mı diyelim; en önemli kurmaylarından olan Heinz Felfe’nin bir SSCB ajanı olduğunun ortaya çıkmasıdır.

BND’ye dönecek olursak; son önemli değişiklik 1991’de Berlin Duvarı’nın yıkılmasıyla meydana gelmiştir. 1991 yılında Doğu ve Batı Almanya birleşmiş ve bugünkü Federal Almanya kurulmuştur. İki ülkenin istihbarat teşkilatları da tek bir çatı altında birleştirilmiş ve BND ismi verilmiştir. Dolayısıyla BND’nin kuruluş sürecindeki bir diğer önemli aşama 1991 yılında bugünkü ismini alarak revizyon geçirmesidir. (Ayrıca bkz: Almanya’yı kim kurdu?)


Akıcı bir kuruluş hikayesinden sonra “BND’nin kurucusu kim?” sorusunu şu şekilde özetlemek mümkündür:

  • 1947 yılında hem CIA hem de Batı Almanya’ya hizmet eden Gehlen Örgütü
  • 1955 yılında Gehlen’in Batı Alman istihbaratının başına geçmesi
  • 1991’de Doğu ve Batı Alman istihbaratlarının birleşerek BND adını alması

CIA, BND ve MİT ilişkileri

Geçmişinden anlaşılacağı üzere BND; Alman casusluğunun simgesi olsa da çok çok büyük ölçüde Amerikan güdümünde kurulmuş ve var olmuş bir istihbarat teşkilatıdır. Uzun yıllar boyunca CIA Batı Alman istihbaratında söz sahibi olmuştur. Bugün bile BND’de halen CIA’in önemli ölçüde nüfuzunun olduğu söylenir.

BND ayrıca ülkemizin istihbarat teşkilatı olan MİT ile de son derece yakın ilişkiler kurmuştur. Taa Gehlen döneminden veri BND’nin, hatta bizzat Gehlen’in pek çok önemli MİT ajanını yetiştiren kişi olduğu, MİT’in kendi içerisinde yaptığı revizyonlarda BND’yi ekol olarak alıp sık sık danıştığı söylenir.


BND’nin başkanı kim?

2019 yılı Mart ayındayken BND’nin kayıtlar dahilinde 6.000 cıvarı personeli vardır. Alman Şansölyeliğinin merkezi olan Reichstag’tan kontrol edilmektedir. Dolayısıyla merkezi Berlin’dedir. Toplam bütçesi tam 966 milyon Euro’dur. “BND’nin başkanı kim?” diye soracak olursak; günümüz itibariyle BND’nin başkanı Bruno Kahl’dır. Güncellemeye açık olan bu bilginin ilerleyen yıllarda değişmesi halinde okuyucumuzun yorum kısmından uyarıda bulunması yazının derhal güncellenmesi için yeterlidir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*