BMC’nin sahibi kim?-Türkiye’nin %100 yerli sermayeli kamyon üreticisi!…

50 yıla yakın bir süre boyunca BMC; tercih eden ticari kuruluşların en büyük kurtarıcılarından biri olmuştur. Yabancı modelleri aratmayan üretimlerinden tutun da %100 yerli sermayeli ve uygun bütçeli araçları sayesinde milyonlarca kişinin gönlünde taht kurmuştur. Tabii ki hizmet verdiği on yıllar boyunca Türk sanayisine ve otomotiv sektörüne de önemli katkılarda bulunmuştur. Zaten birazdan göreceğimiz üzere BMC’nin tek faaliyet alanı kamyon modelleri değil; makine ve motor endüstrisindeki pek çok yardımcı ve yan fonksiyonları da kapsamaktadır.

Eğer daha önce pek duymadıysanız ve merak etmediyseniz, bütün bunlardan sonra BMC’nin kuruluşunu ve nasıl ortaya çıktığını merak edebilirsiniz. Hele ki yerli sermaye olunca, “BMC’yi kim kurdu?“, “BMC’nin kurucusu kim?” gibi soruları insan ister istemez soruyor.

BMC’yi kimler kurdu?

Bugün eskisi kadar aktif olmasa da BMC’nin 2010 yılından önceki zamanları boyunca altın çağını yaşadığını söyleyebiliriz. Eee tabii kökeni epey eskilere gittiği için ve Türk sanayisinde çok yer tutan bir hikayeye sahip olduğu için böyle kısım kısım ele alabiliyoruz. Son yıllarda olanlar ise malum… El koymalar, el değiştirmeler, vs. vs. durumlardan ister istemez etkilenmiş ve geçmiş yıllarına göre durgunluk yaşamıştır.

Geçmiş geçmiş diyoruz o zaman merak eden okurlarımız için hemen gerekli bilgileri verelim: BMC; 1964 yılında İzmir’de Ergün Özakat tarafından kurulmuştur. Şirketin açılımı ise “British Motor Company” şeklinedir. “E hani o zaman yerli sermaye” diyecek olursanız, BMC İzmir’deki üretiminden önce 1952-1966 yılları arasında İngiltere’de faaliyet göstermiştir. Daha sonra ise İngiltere’deki faaliyetleri sonlanmış ve Türkiye’ye mal olmuş bir kamyon üreticisi haline gelmiştir. Bakın zaten dikkat ederseniz İngiltere’de faaliyetlerinin sonlanmasıyla Türkiye’de başlaması arasında 2 yıl gibi kısa bir zaman mevcuttur.

BMC’nin kurucusu Ergün ÖZAKAT

Yine bu soruya cevap verir nitelikte bir durum da şudur: Türkiye’nin tek, dünyanın en büyük 4 kamyon üreticisinden biri olan BMC; başlangıçta %74 miktarında yerli sermayeye sahip iken bu oran 1989 yılında %100 yerli sermayeye çıkmıştır. İşte bu da orijinin yurt dışına dayanmasından ve kısmen o dönemlerde Türk sanayisinin yetersizliğinden kaynaklanmıştır.

BMC kimin?

Aradan geçen yıllar boyunca tabii ki her şey aynı kalmamış, BMC markasının mülkiyetinde ve yönetiminde birtakım değişiklikler meydana gelmiştir. Bugünkü durumunu merak edenleri de bekletmeden bilgimizi veriyoruz: 2017 Şubat ayı itibariyle BMC’nin sahibi, Es Mali Yatırım ve Danışmanlık’ın başında bulunan Ethem Sancak’tır.

Bundan önceki tarihi süreç ise BMC’nin hem kendi teşebbüsleriyle hem de diğer markalarla yaptığı iş birliği neticesinde yıldızının parlamasıyla başlar. Özellikle %100 yerli sermayeyle üretime başlaması Türkiye’nin büyük holdinglerini cezbetmiş, böyle bir üreticiye sahip olmak için satın alma girişimlerinde bulunmuşlardır. En sonunda 1989 yılında BMC’nin tüm hisseleri Çukurova Holding ve Mehmet Emin Karamehmet tarafından satın alınmıştır.

2010 yılına kadar BMC; Çukurova Holding’in himayesinde istikrarlı bir dönem yaşamış, sürekli yükselen bir grafik çizmiştir. Taa ki 2013 yılına kadar.. O yıllarda ortaya çıkan borç davası sebebiyle; Çukurova Holding’in birçok şirketiyle beraber BMC’ye de TMSF tarafından el konulmuştur.

Kısa bir süre TMSF’nin elindeyken çalışmaya devam eden BMC; 2014 yılında yapılan ihaleyle Ethem Sancak’a yani Es Mali Yatırım ve Danışmanlık şirketine satılmıştır. Bir dipnot olarak; söz konusu şirket zaten BMC için teklif veren tek şirket olmuştur.

Günümüzde BMC; otomotiv sektöründeki faaliyetlerine kaldığı yerden devam etmektedir ve Türk sanayisinde yeni bir ivme kazanmanın peşindedir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


11 Comments

 1. Neden BMC açılışından da anlaşılacağı gibi İngilizce. İsmi değiştirilip bir Türk adı olamazmı.

  • %100 yerli sermaye olan BMCtürk ve dünya kamuoyuna malolmuş bir marka olmasının, iç ve dış pazarlar açısından BMC marka olarak devam etmesin uygun görülmesi isabetli olmuştur.

 2. BMC nin yeni ismi BORNOVA MOTOR CONPANY olarak değiştirilmiştir. Sayın ETHEM SANCAK bizzat söylemiştir.

 3. Arkadaşlar yıllardır her tür araç kullandım. BMC ismi sağlamlığını ve en ücra yolda bile iki metrelik bir tel ile tamiri yapılacak iki yük aracından biridir.
  1- BMC
  2- MAN
  BAŞKA ARAÇ TANIMAM.

  • BMC, eski meşhur AUSTİN’nin torunudur;) (uzun yıllar türk madenciliğinde kullanılmış şöhretli kamyon markası)

 4. Çok merak ettiğim askerde revo kullandım bmc yapımında yıllar önce tasarlanıp yapılmış adamlar bir direksiyon yapmışlar tek parmakla çevriliyor yumşacık acaba bu bmcyi tasarlayan mühendis hiçmi idrolik direksiyon görmemiş ve kazık gibi insanın kollarını söken direksiyon yapmış okadar kullanicı hep zorlanmış gerçekten merak ettim

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*