Blizzard Entertaintment’ı kim kurdu?-Dünyanın en büyük oyun şirketlerinden

Çocukluğumuzda CD’cilerden alıp yüklediğimiz oyunlardan hepimiz belli başlı oyun şirketlerini biliriz. Oyunun açılışında çıkan Ubisoft, EA Games (sözlü sunum eşliğinde), SEGA gibi logolar sağolsun hepimizin hafızasına kazınmıştır. İşte Blizzar da da bu demirbaşlardan biridir. Özellikle Warcraft, Diablo gibi serileriyle adlarını efsaneler arasına yazdırmışlardır.

Peki; oyun sektörünün efsanelerinden Blizzard, kimler tarafından nasıl kurulmuştur? Nasıl bir hikayeye sahiptir? İşte piyasaya sürdüğü oyunlar ve yaşadığı gelişimlerle beraber Blizzard’ın kuruluş hikayesi:

Blizzard’ın kurucusu kim? 

Amerika çıkışlı bir oyun şirketi olan Blizzard, yaklaşık 26 yıllık bir geçmişe sahiptir. Oyun sektöründe ve iş dünyasında çeyrek asrı geride bırakan bu imparatorluğun kuruluşu da bir o kadar hayalleri süsleyici niteliktedir.

Hemen bilgileri verelim: Blizzard, 1991 yılında Michael Morhaime, Allen Adham ve Frank Pearce tarafından kurulmuştur. Şirketin ilk ismi Silicon&Synapse olarak belirlenmiştir. Şirketi kuran bu üçlünün hepsi de Kaliforniya Üniversitesi’nden mezun olur olmaz böyle bir girişimde bulunmuşlar ve başarılı da olmuşlardır.

Blizzard’ın kurucuları: Frank PEARCE (solda), Michael MORHAIME (ortada), Allen ADHAM (sağda)

Blizzard, ilk yıllarında kendisi oyun yapmak yerine başka şirketlerle ortak çalışmalar yürütmeyi yeğlemiştir. 1993 yılında geliştirdiği Rockn’ Roll Racing ve The Lost Vikings gibi oyunları ile piyasaya giriş yapmıştır. (Diğer şirketlerle yapılan çalışmaları bir havalimanı inşasında alınan küçük çaplı hizmetlerin ihalesi gibi düşünebilirsiniz)

Geliştirilen oyunlar ve verilen hizmetler bu genç girişimcilere ciddi miktarda para kazandırmıştır. Biriken sermaye ile 1994 yılında Davidson&Association satın alınmış ve tüm şirketin adı Chaos Studios olarak değiştirilmiştir. En sonunda bugünkü adı olan Blizzard Entertainment’ta karar kılınmıştır.

Blizzard’ın sahibi kim?

Aradan geçen 26 yıl boyunca Blizzard’ın idari kademelerinde tabii ki pek çok değişiklik meydana gelmiş, fakat kurucu kadrosu hiç değişmemiştir. Fakat Blizzard, artık Activision Blizzard ortaklığı bünyesinde çalışmalarını sürdürmektedir. Bu, Activision şirketi ile yürütülen bir ortaklık çalışmasıdır.

Fakat Blizzard’ın sahibi hala, aynı zamanda kurucular olan Michael Morhaime (CEO ve Y.Kurulu Başkanı), Allen Adham ve Frank Pearce’tır.

Yaklaşık 4700 çalışanı bulunan Blizzard, Kaliforniya merkezli çalışmalarına devam etmektedir. Kurulduğu günden bu yana Blizzard’ın piyasaya sürdüğü oyunlar şu şekildedir:

  • Diablo
  • Hearthstone
  • Heroes of the Storm
  • The Lost Vikings
  • Rock n’ Roll Racing
  • Blackthorne
  • Overwatch
  • Starcraft
  • Warcraft

GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


2 Comments

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*