BlackRock’un kurucusu kim?-Dünyayı yöneten bir yatırım şirketi

Dünya üzerindeki pek çok şirket; var olan devletlerin %70’inden daha fazla sermayeye sahiptir. Çalışan, sayısı, sermaye gücü, nüfuz alanı bakımından o kadar gelişmiş ve kök salmışlardır ki; bu holdinglerin, yani modern çağ imparatorluklarının dünyayı yönettiğini söylese yanlış olmaz.

Dünyayı yöneten şirketler üretim sektörü mensubu da olabilmektedir. Fakat genelde bu tarz imparatorlukları yatırım, sermaye ve risk yönetimi, sigorta, bankacılık, finans gibi paradan para kazanmayı ilke edinmiş sektörlerden yetişmiş olarak görüyoruz. İşte bu yazımızın konusu olan BlackRock; adeta dünyayı yöneten şirketlerin de en güçlülerinden biridir.

Kurulduğu günden bu yana New York Borsası’ndaki sermayesini arttıran BlackRock; aradan geçen zamanda geçirdiği evrelerle, yaşadığı ortaklıklarla bugünkü devasa imparatorluk haline gelmiştir.

BlackRock’u kim kurdu?

BlackRock; yatırım, sermaye ve risk yönetimi gibi büyük fonlar gerektiren bir alanda kurulduğu için tek bir kişi veya küçük bir dükkanda başlayan bir girişimcilik gibi hikayeye sahip değildir. Öncesinde kurulmuş, geniş imkanlara sahip bir grubun ürünüdür.

Şöyle ki; BlackRock; 1988 yılında BlackStone’a bağlı bir finans-yatırım şirketi olarak kurulmuştur. O zamanlar sadece yatırım ve sermaye yönetimi üzerine çalışan BlackRock’un kurucularının isimleri şu şekildedir:

 • Larry Fink
 • Robert S. Kapito
 • Susan Wagner
 • Barbara Novick
 • Ben Golub
 • Hugh Frater
 • Ralph Schlosstein
 • Keith Anderson

Gördüğünüz gibi çok sayıda kişiden oluşan bir yönetim kuruluna sahiptir. Ayrıca; 1988 yılında, yani bundan 29 yıl öncesindeki zamanda dahi BlackRock’un kurulabilmesi için 88 milyar dolarlık sermaye gerekmiştir. Yani; BlackRock’ın ebeveyn kuruluşu olan BlackStone; söz konusu girişimden önce de yüksek sermayeye sahip, piyasaya tamamen hakim kuruluşlardan biriydi.

BlackRock’ın sahibi kim?

BlackRock’ı kuran kişilerden sonra herkesin aklına aynı soru geliyor. 2017 yılına geldiğimizde bu şanslı insanlar kim? BlackRock’ın sahibi kim?

1988 yılında faaliyetlerine başlayan şirket; 1992 yılında bünyesinde olduğu Blackstone’dan ayrılma kararı almıştır. Yani bağımsız, BlackRock olarak bilinen şirket aslında 1992 yılında ortaya çıkmıştır.

7 yıl boyunca yatırım ve finans üzerine çalışmalar yapan BlackRock; 1995 yılında gelecek vaat eden bir şirket olması sebebiyle PNC’ye devredilmiştir. 1999 yılında New York Borsası’na giriş yapmıştır. Böylece değerini daha çok arttırma, hisse senetleri üzerinden yatırım yönetme imkanı bulmuştur. İşte bu hamle; BlackRock’un büyüme hızında patlama meydana getiren etken olmuştur. 2000’li yıllara girerken BlackRock; dünyanın en büyük sermayeli şirketlerinden olma yolunda ilerlemeye başlamıştır. Doğal olarak pek çok yatırımcının ve öncesinden zengin olan şirketlerin dikkatini çekmeye başlamıştır.

BlackRock’un gelişimi ve yapılan satın alma görüşmeleri sonucunda şirket; 2006 yılında Merril Lynch ile birleşme kararı almıştır. Sermayelerin ve gücün birleşmesiyle bugünkü BlackRock’u oluşturan o devasa yatırım, risk yönetimi ağı oluşmuş ve bugünkü haline daha da yaklaşmıştır.

Günümüzde BlackRock CEO’su aynı zamanda kuruculardan olan Larry Fink’tir. Yönetim Kurulu Başkanlığını da yine kuruculardan oluşan Robert Kapito yürütmektedir. (2017 Temmuz ayı)

BlackRock; 13.000’den fazla çalışana sahip, 3.172 milyar dolarlık geliri bulunan devasa bir imparatorluktur. Merkezi New York City’de bulunan holding, dünya çapında hizmet vermektedir.

Günümüzde faaliyet halinde olan BlackRock alt kuruluşları da şu şekildedir:

 • BlackRock Institutional Trust Company, N.A.
 • BlackRock Fund Advisors
 • BlackRock Group Ltd.

GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*