Bitcoin’i kim kurdu?-Uzay çağının tartışmasız para birimini kim icat etti?

Bitcoin ve tüm diğer altcoinler hakkında yazılıp çizilmiş o kadar sayfalar dolusu yazı, analistlerin bitcoin ve diğer altcoinler hakkında tahminlerde bulunduğu yüzlerce sayfalık o kadar web sayfası mevcut ki; tüm dünyadan başarı öykülerinin mimarlarını yayınlamayı konsept edinmiş Kim Kurdu için bu konulara girmek tamamen gereksiz. ‘Bitcoin nedir?’ gibi, ‘Bitcoin ne kadar?’ gibi ya da ‘Bitcoin nasıl üretilir?’ gibi aramalar yaptığınız zaman onlarca site var size cevapları verebilen. Biz tek cümleyle açıklayacak olursak; son derece ağır bilgisayarların, çok boyuttaki kripto şifreleri çözmesi yoluyla var olan, yazılıma dayalı bir sanal para birimidir. Bir bakıma çözdüğünüz şifre başına size Bitcoin geliyor. Hepinizin bildiği gibi bir merkezi olmayan ve tek bir otorite tarafından kontrol edilmeyen bir yapıya sahip…

Herkes Bitcoin yatırımı yapıp zengin olmayı düşünür de peki hiç düşünen var mı? ‘Bitcoin gibi dahiyane bir şeyin mimarı kim?‘ diye, ‘Bitcoin’in yaratılma amacı nedir?‘ diye… ‘Hangi zeka icat etti bu Bitcoin’i?‘ diye, ‘Bitcoin’in kurucusu kim?‘ diye… Öyle ya; siz öyle iki komut vererek alıyorsunuz satıyorsunuz da, bir Bitcoin için bile gereken ve bir iş merkezini komple dosya kağıdıyla doldursanız sığmayacak olan veriyi, bu verilerin her biri diğerinin devamı olacak nitelikte kriptolanmasını, bir Bitcoin gönderiminde sayfalarca koddan oluşan tek bir harfin dahi yanlış olması durumunda gönderilemeyen güvenliği, şu yazılımı, şu dehayı bir düşünün…

Bitcoin’i kim buldu?

Bitcoin’i kuran, başka bir deyişle Bitcoin’i icat eden kişi(ler); yaptığı çalışmaların zekice ve dahice olmasıyla tamamen ters düşecek şekilde son derece mütevazi kişiliğe sahip… Tabii hem mütevazilikten, hem de medya, devlet, vergiler gibi belalardan ötürü olmasının da payı vardır ama olsun o kadar…

Evet; tahmin edeceğiniz üzere Bitcoin’in kurucuları uzun bir süre ortaya çıkmamıştı. Sadece bir lakapla bilinen anonim karakterlerdi. Fakat korkmayın; 2 sene önce duyulan bir haberle artık Bitcoin’i kimin kurduğu biliniyor.

Önceden olsaydı ‘Bitcoin’i kim kurdu?‘ veya ‘Bitcoin’i kim icat etti?‘ gibi soruların cevabı şu şekildeydi:

Bitcoin, 3 Ocak 2009 tarihinde Satoshi Nakamoto’ lakaplı bir yazılımcı tarafından kurulmuştur.‘ (DİKKAT: Eskiden böyleydi, yazıyı okumaya devam edin…)

Buradaki Satoshi Makamoto gerçek bir isim değil, lakap idi.. Hatta tek bir kişi mi yoksa ekip mi oldukları dahi kesin değildi. Hatta; Bitcoin’in 1.12345678 gibi vürgülden sonraki 8. basamağa gitmesi ve 0.0000400 gibi cüzi bir Bitcoin’ininz olması halinde isimlendirmenin zor olması sebebiyle 0.00000100 gibi bir miktara ‘100 Satoshi’ diye alt birimle isimlendirme yapılması bundan sebeptir. TL-Kuruş, Dolar-Cent ilişkisi gibi insanlar zamanla kolaylık olsun diye Bitcoin’in bir alt birimi olarak Satoshi’yi kullanmaya başladılar.

Bitcoin’i bulan kişi

2 yıl önce medya; Bitcoin’i bulduğunu söyleyen ve ismiyle cismiyle ortaya çıkan bir kişi sebebiyle çalkalanma yaşadı. Sebebi ise ego veya takdir edilme değil, bulunduğu ülkenin mali polisiyle, vergi memurlarıyla başının belaya girmesi.

Kendisi lakapta olduğu gibi Uzakdoğulu değil. Çok alakasız bir yerden: Avustralya…

Gerekli basın açıklamasını yaptıktan sonra yeterince kanıt sunarak ıspatladı Bitcoin’i bulan kişi olduğunu. İsmini açıklamayan diğer Bitcoin mucitleri de doğruladılar. İsmi: Craig Wright… 2016 yılında açıklamayla gittikçe artan baskılar sebebiyle ismini açıklamak gibi bir yol tercih ettiğini söyledi.

O zaman durumu şöyle özetleyebiliriz:

Bitcoin; 3 Ocak 2009 tarihinde Avustralyalı iş adamı Craig Wright ve isimleri bilinmeyen diğer yazılımcılar tarafından kurulmuştur, veyahut icat edilmiştir.

Bitcoin’in kurucularından Craig WRIGHT

Satoshi Nakamoto ismi ise artık diğer kurucuların lakabı olarak kullanılabilir sanırım..:)


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*