Birlik90/Yeşiller’i kim kurdu?-Bir Türkün genel başkanlığını yaptığı Alman partisi

Birlik 90/Yeşiller isimli siyasi parti Almanya’da faaliyet göstermektedir. Çevreci, ekolojik yaşam görüşlerinin yanında sosyal adalet, hak ve özgürlük, insan hakları gibi kavramları da savunan Birlik 90/Yeşiller, siyasi görüş olarak merkez sol konumundadır ve günümüzde halen Alman Federal Meclisi olan Bundestag’ta aktif bir organizasyondur.

Eğer başlığı gördüyseniz merak etmişsinizdir. ‘Birlik 90/Yeşiller’de Türk mü var?’ diye… Hemen açıklamasını yapalım: En son yapılan genel başkanlık seçimlerine kadar, 2008-2018 yılları arasında, Birlik 90/Yeşiller Partisi’nin eş başkanlarından biri, Türk kökenli Alman vatandaşı olan Cem Özdemir olmuştur. Yani Almanya’da yoğun bir nüfusa sahip olan Türkler, uzun yıllar neticesinde Almanyadaki yönetim kademeleri babında bir partinin genel başkanlığını Türkiye kökenli birinin yürütmesini de görmüştür.

Birlik 90/Yeşiller Eski Eş Başkanı Cem ÖZDEMİR

Peki Alman politikalarında yeşil siyaseti, yeşil ekonomiyi, ekolojist yaşamı savunan ve Alman siyasetine bu doğrultuda yön vermeye çalışan Birlik 90’Yeşiller’i kimler kurmuştur. Kurucuları kimdir Birlik 90/Yeşiller’in ve şu andaki genel başkanları kimlerdir?

Birlik 90/Yeşiller’in kurucuları kim?

Partinin Almanca’daki orijinal ismi ‘Bündnis 90/Die Grünen‘ şeklindedir. Partinin ismine dikkat ederseniz diğer siyasi partilerden farklı bir formatta. Yani mesela bir Demokrat Parti gibi, Bir Sol Parti gibi sıradan bir ismi yok. Sanki bir takım ismi gibi: Birlik 90/Yeşiller…

Tam isabet.. Hikayesi de zaten bununla ilgili… Almanya’nın ikiye bölündüğü zamanlarda var olan iki oluşumun birleşmesinden oluşuyor. Biri Batı Almanya’da 1980’lerde var olan ‘Alman Yeşiller Partisi’, diğeri ise Doğu Almanya’da var olan devrimci ‘Birlik 90’ partisidir. Bu iki parti de isminden feda etmeden bir konfederasyon olduklarını vurgularcasına Birlik 90/Yeşiller adı altında 1993 yılında birleşmişlerdir.

O halde Birlik 90/Yeşiller’in künyesini şu şekilde özetleyebiliriz:

Birlik 90/Yeşiller Partisi; 1993 yılında Almanya’da eski siyasi partiler olan Batı Almanya’nın Yeşilleri ve Doğu Almanya’nın Birlik 90’ının birleşmesiyle kurulmuştur.

Var olduğu günden bu yana seçim barajını aşmayı başaran ve mecliste milletvekili bulunduran Birlik 90/Yeşiller; Avrupa’da ve dünyada en çok bilinen yeşil partilerden biridir.

Birlik 90/Yeşiller’in başkanı kim?

Az önce de söylediğimiz gibi Cem Özdemir 2008-2018 yılları arasında partinin eş başkanlarından biri olmuştur. Başkanlık görevini Simone Peter ile beraber yürütmüştür.

2019 yılında olmamız itibariyle ise Birlik 90/Yeşiller’in, yani Bündnis 90/Die Grünen’in eş başkanlık görevleri Annalea Baerbock ve Robert Habeck tarafından yürütülmektedir. İleride bu bilginin değişmesi halinde yorum kısmından uyarıda bulunabilir ve yazının güncellenmesini sağlayabilirsiniz.

Almanya’da aktif olarak faaliyet gösteren diğer siyasi partilerle ilgili yazılara da aşağıdaki linklere tıklayarak ulaşabilirsiniz:


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*