Birleşik Rusya Partisinin kurucusu kimdir?-Putin’i başkan yapan parti

Son zamanlarda gündemi en çok meşgul eden konulardan biri olan Türkiye-Rusya krizi aldı başını gidiyor. Hadi siyasetçileri geçtik; insan Türkiye-Rusya arası mekik dokuyan öğrencilere, yabancı çalışanlara ve iş adamlarına daha çok üzülüyor. Olan bir anda onların gayet güzel devam eden düzenlerine, geçim imkanlarına oldu. Neyse; elimizden hayırlısı demek gelir ancak..

Bugünkü yazımızda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in siyaset arenasına çıkmasına ve devlet başkanlığına kadar yükselmesine vesile olan partinin kuruluşunu anlatacağız: Birleşik Rusya. Rusça bilen bir arkadaşıma da sordum “Yediğnaya Russiya Partiya” diye okunuyormuş arkadaşlar. Günümüzde hala Rusya’da hem yerel hem de Duma çapında önemli bir güce sahip olan bu partinin kısa ve öz bir tarihçesini hep birlikte inceleyelim. O değil de insan Putin’i görünce otomatikman suyuna gidesi geliyor. Biraz insan tanıdıysam o donuk, sinsi bakışlara sahip birine yanlış yapılmaz arkadaş, bunu böyle bilirim..:D

Birleşik Rusya Partisi ne zaman kuruldu?

Putin’in başarılı politikaları ve karizması ile sürekli bir kazan-kazan ilişkisi içerisinde olan bu parti 2001 yılında kurulmuştur. Aslında Birleşik Rusya; hiçbir temeli olmaksızın sıfırdan kurulan genç bir parti değildir. Öncesinde halihazırda siyasi arenada faaliyet göstermekte olan Anavatan Partisi ve Bütün Rusya Partisi’nin birleşmesiyle meydana gelmiştir. Partinin kurucusu da Vladimir Putin’in ta kendisidir.

Vladimir Putin

Putin’in devlet başkanlığı ve Birleşik Rusya’nın ezici zaferi

Siyasi çizgi itibariyle Birleşik Rusya; muhafazakardır. Devletçi ve merkeziyetçi bir anlayışı benimsemiş olan Birleşik Rusya; amaçlarını ve yaratmak istediği Rusyayı bu görüşler doğrultusunda dile getirmiştir.

2000 yılının ilk aylarında Boris Yeltsin’in istifası üzerine vekaleten devlet başkanlığı yapan Putin; sonrasında yapılan seçimleri açık ara farkla kazanmış ve 2008 yılına kadar sürecek olan devlet başkanlığı görevini yürütmüştür. Aynı yıllar içerisinde Victor Zubkov da başbakanlık görevini yürütmüştür.

2008’de yapılan seçimler neticesinde devlet başkanlığı koltuğuna Dimitri Medvedev geçerken; başbakanlık koltuğuna da Birleşik Rusya’nın lideri olarak Vladimir Putin geçmiştir. 2012 yılında yapılan seçimlerde bir değiş-tokuş daha yapılarak devlet başkanlığına Putin; başbakanlığa da Birleşik Rusya Partisi Genel Başkanı olarak Dimitri Medvedev geçmiştir.

Birleşik Rusya’nın stratejileri ve başarıları

Kurulduğu günden beri “Batıya karşı yobazlık beslemeden Rus kültürünü ve değerlerini korumak fakat muhafazakarlık uğruna ülkenin gelişimini ve kalkınmasını da engellememek” şeklinde bir yol çizen Birleşik Rusya Partisi; Putin’le beraber aslında ülkedeki siyasi kanatlar tarafından sürekli eleştirilen ve arada kalan parti olmuştur. Şöyle ki; batıya ve liberal ekonominin bazı avantajlarına ılımlı yaklaşması dolayısıyla ülkedeki en büyük ikinci parti olan Komünist Parti’nin eleştirilerine maruz kalırken; halktan yana, serbest ekonomiye dayalı ve ülkenin refahını yükseltecek hamleler yapması dolayısıyla da liberal ve oligarşik kesimin eleştirisine maruz kalmaktadır. Ama sonuç itibariyle günlük yaşam kalitelerinin ve refah düzeylerinin artmasını, emekli maaşlarının ve burslarının zamlanmasını, ülkelerindeki sanayi ve endüstrinin her geçen gün ilerlediğini fark eden halk; Birleşik Rusya’yı ve Putin’i net bir şekilde desteklemektedir. 2012 seçimlerinde aldığı %63’lük oy oranı da bunun ıspatı niteliğindedir.

Son vaziyette Birleşik Rusya; Duma’daki 450 sandalyeden 238’ine sahiptir ve 2.500’den fazla yerel yönetimde de söz sahibidir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*