Binali Yıldırım kimdir?-Binali Yıldırım’ın hayatı

Binali Yıldırım; siyasi arenanın en üst basamaklarında görünmeye başladığı yıllardan beri Türkiye’nin en iyi tanıdığı simalardan biri olmuştur. Yani Binali Yıldırım kimdir? dendiği zaman bunu bilmeyen kişi yoktur. FakatBinali Yıldırım’ın biyografisi, bir diğer deyişle hayat basamaklarının bir bir aşılması boyunca gerçekleşen Binali Yıldırım’ın hayat hikayesi gibi soruların cevaplarını sevenleri dışında çoğu kişi bilmeyebilir tabii…

En son 2019 yılı 23 Haziran’ında yapılan yerel seçimlerde AKP’nin İBB Adayı olmuştur fakat bu seçimde seçilememiş ve rakibi Ekrem İmamoğlu seçimi kazanmıştır. (Ayrıca bkz: Ekrem İmamoğlu kimdir?) Bu sonuç üzerine 2019 Temmuz’da olduğumuz şu sıralarda siyasi kariyerine AKP İzmir Milletvekili olarak devam etmektedir. Ondan öncesinde ise başkanlık sistemine geçmeden öncesinde yaptığı görev itibariyle Türkiye Cumhuriyeti’nin 27. ve son başbakanı olmuştur. Fakat Binali Yıldırım’ın en iyi tanınan yönü ise uzun yıllar yaptığı Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı döneminde inşa edilmesini sağladığı kilometrelerce yol, kilometrelerce raylı sistem hatları, havaalanları ve her türlü ulaşım dalında gerçekleştirdiği muazzam hizmetler olmuştur.

Binali Yıldırım’ın siyasi kariyeri boyunca yaptığı görevleri, bu görevler sırasında birbiri ardına gerçekleşen projeleri pek çok kaynakta bulabilirsiniz. Peki ya Binali Yıldırım, hepimizin tanıdığı Binali Yıldırım olmadan önce nasıl bir hayat sürmüştür? Nerede doğmuştur? Hangi okullarda okumuştur? Nasıl zorluklar çekmiştir? Yazımızda ağırlıklı olarak bu soruların cevaplarına yer vereceğiz.

Binali Yıldırım’ın biyografisi

Binali Yıldırım’ın isminin anlamı Arapça’da “Ali’nin oğlu”dur. Hatta söylenen odur ki kendisine “Binali” ismini ailesiyle aynı köyde yaşayan Aleviler takmıştır. Ailesi de bu ismi benimsemiştir. Bir ipucu niteliğindeki bu bilgiden şunu anlayabiliriz: Binali Yıldırım, Alevi nüfusun göreceli olarak daha yoğun olduğu bir ilde dünyaya gelmiştir? Hangisi?… Tabii ki de Erzincan, Refahiye İlçesi, Kayı Köyü… Tarih 20 Aralık 1955…

Dolayısıyla Binali Yıldırım; 20 Aralık 1955 tarihinde Erzincan’ın Refahiye İlçesinin Kayı Köyü’nde dünyaya gelmiştir. Binali Yıldırım yedi kardeşten en büyük ikincisidir. Annesinin adı Bahar Hanım, babasının adı Dursun Bey’dir.

Binali Yıldırım

Binali Yıldırım’ın hayatının ilk yılları ve ilkokul yılları Kayı Köyü’nde geçmiştir. Kayı Köyü İlkokulu’nda 4. sınıfa kadar okuduktan sonra 1966 yılında Beyoğlu Piri Reis Ortaokulu’na başlamış ve buradan 1970 yılında, 15 yaşındayken mezun olmuştur. Binali Yıldırım’ın lise eğitimi ise 1970-1973 yılları arasında Kasımpaşa Lisesi’nde sürmüştür. Binali Yıldırım’ın ortaokulu İstanbul’da okumasındaki en büyük destekçisi dedesi olmuş, onu okutmak için fedakarlık yaparak İstanbul’a gidiş ve barınma masraflarını karşılamıştır. Fakat o zamanlar genç bir lise öğrencisi olan Binali Yıldırım; henüz 16 yaşındayken, yani 1971 yılında, ortaokul eğitiminin baharındayken maalesef annesini kaybetmiştir. Hayatının geri kalanında kendisini annesiz olarak yetiştirmek durumunda kalmıştır.

Binali Yıldırım’ın üniversite hayatı ise hepimizin bildiği gibi İTÜ’de başlamıştır. ani “Binali Yıldırım’ın biyografisi adına ilk kilometre taşlarından biridir. İTÜ mezunu bir Yüksek Gemi Mühendisi’dir Binali Yıldırım… 1973 yılında liseden mezun olur olmaz bugünkü Gemi İnşa Mühendisliğine benzer bir bölüm olan fakat o zamanki adı “Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri” şeklinde geçen bölümden 1977 yılında mezun olmuştur. Daha sonra da iş hayatına atılmakla birlikte aynı zaman zarfında yüksek lisans eğitimini de tamamlamış ve Yüksek Mühendis unvanını almıştır.

Binali Yıldırım’ın mesleki kariyeri ise 1978-1994 arasında denizcilik sektöründe sürdürdüğü Türkiye Gemi Genel Müdürlüğü, Camialtı Tersanesi idari görevleri gibi çeşitli pozisyonlar ile 1994-2000 yılları arasında yürüttüğü İDO Genel Müdürlüğü olarak iki kısma ayrılabilir. (Ayrıca bkz: İDO’yu kim kurdu?)

Binali Yıldırım’ın siyasi kariyerinin başlangıcı da aslında İDO göreviyle iç içedir. Çünkü 1994-2000 yıları arasında İDO’da görev yaptığı sıralarda dönemin İBB Başkanı olaan Recep Tayyip Erdoğan ile yakın ilişkiler kurmuştur. Fikirlerinin uyuşması ve birer yol arkadaşı olarak iyi anlaşmaları üzerine Binali Yıldırım; AKP’nin kurucu üyelerinden biri olmuştur. (Ayrıca bkz: Recep Tayyip Erdoğan kimdir?, AKP’yi kim kurdu?)

2002-2013 ve 2015-2016 yılları arasında Türkiye’de en meşhur olduğu Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı görevinden sonra 2016-2018 yıllarında ise yazının başında söylediğimiz gibi Türkiye Cumhuriyeti’nin 27. ve son başbakanı olarak görev yapmış; akabinde başbakanlık makamı kaldırılarak yeni sisteme geçilmiştir.

Bu yoğun ve tempolu kariyerin yanında Binali Yıldırım’ın hayat hikayesi 1975 yılında Semiha Yıldırım ile evlenmesiyle taçlanmış ve Erkam, Bülent, Büşra adlı üç çocuk sahibi olmuşlardır.

Semiha Yıldırım

UYARI: 2019 Temmuz’unda yazdığımız bu yazıda verilen bazı bilgiler ilerleyen yıllarda değişebilir, güncellenebilir. Değişen bilgiye rağmen editörlerimizin yazıyı güncellemek için geç kalması veya başka herhangi bir bildiriminizin olması halinde iletişim veya yorum bölümünde düzeltme talebinde bulunabilirsiniz.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*