BİMcell’in sahibi kim?-Türkiye’nin ucuzluk sembolü artık telefonlarımızda!…

Yakın tarihte açılıp müşterilerin beğenisine sunulan BİMcell; diğer büyük GSM operatörlerinin karşısında birçok yerde küçümsenmesine ve dalga geçilmesine rağmen 2017 yılına geldiğimizde 1 milyondan fazla aboneye sahip GSM alternatiflerinden biridir. Yani hep mizahi bir tutumla ele alnınan bu olay gerçek: Sokaklarda adım başı marketlerini gördüğümüz, ucuza sattığı ürünlerle düşük bütçesi vatandaşın gönlünde taht kuran BİM; yine marketlerinden temin edebileceğiniz SIM kartlar ile sizlere yeni bir ucuzluk fırsatı sunmakta, indirimli fiyatlarla telefonda konuşma şansı yaratmaktadır. Tabii biz bu paragrafı BİMcell’in reklamını yapmak için yazmadık. Sadece bir şaka olmadığını, hayatımızda var olan bir GSM operatörü olduğunu belirttik. Ucuz ve uygun fiyatta olmakla beraber, bilindik şirketlere kıyasla düşük kalan çekim kapsamı gibi durumlar tabii ki almanız gereken riskler arasında bulunuyor… Yoksa Turkcell, Vodafone ve Avea gibi büyük operatörlerin de kuruluş bilgilerini verdik. Linklere tıklayarak bu yazılarımızı okuyabilirsiniz.

BİMcell’i kim kurdu?

Şimdi bu soru biraz gülünç oluyor evet. Yani hattın adı BİMcell, kim kurmuş olabilir, tabii ki BİM!… Bu doğru sayın okurlar. Ama belirtmemiz gereken bir durum var: BİMcell bir gerçek operatör değil, sanal GSM operatörüdür. Ne demektir bu bilmeyenler için hemen açıklayalım: Gerçek GSM operatörü; yukarıda linklerini verdiğimiz büyük markalar gibi kendi alt yapısı bulunan, iletişimden üretime ve her branşa kendi kaynaklarına sahip olan, kısacası işi GSM olan şirketlerin hizmetidir. Sanal operatör ise bazı şirketlerin (BİM gibi); müşterilerine ekstra hizmet sunmak amacıyla alt yapıyı bu gerçek GSM operatörlerinden sağlamak kaydıyla bir anlaşma yapması sonucunda sunulur. Yani sanal gerçek ayrımı sadece aramalar yapıp mesajlar çeken kullanıcıyı pek de ilgilendirmeyen teknik bir detaydır. Ama bilmekte fayda var tabii..

O zaman şunu söyleyebiliriz: BİMcell; 2012 yılında BİM ve Türk Telekom iş birliği sonucunda kurulmuştur. Alta yapı himetleri ise gerçek operatörlerden olan Avea ile sağlanmaktadır.

BİMcell’in sahibi kim?

Sektörde henüz 4 yılını doldurmuş olan BİMcell, hizmetlerindeki 5. yılına emin adımlarla ilerlemeye devam etmektedir. Şimdiden 1 milyondan fazla abone edinen hat, Türkiye’de bir marketler zincirinin sunduğu iletişim hizmetlerinde ilktir ve hala tektir. Müşterileri cezbetmeye yönelik temel stratejisi ise yazının başında belirttiğimiz gibi BİM’in o meşhur ucuzluğunu ve düük bütçeye hitap eden rotasını GSM sektörüne taşımaktır. BİMcell’in sahipleri Türk Telekom ve Bim’dir.

Yönetim kademesine bakacak olursak BİMcell’in CEO’luk görevini Erkan Akdemir yürütmektedir. Kendisi aynı zamanda Avea’nın da CEO’sudur.

551 ön kodu ile satılan hatlar şimdilik sadece ön ödemeli seçeneğe sahiptir. İlerleyen yıllarda BİMcell’in alt yapı hizmetlerini ve tarife çeşitliliğini arttırması beklenmekte ve Türkiye GSM sektöründe adının mizahi olmayan bir şekilde duyulması ön görülmektedir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*