Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi’ni kim kurdu?-İlim ve fen için kayıt ve şart yoktur

5662 sayılı “Yükseköğrenim Kurumları Teşkilatı Kanununda ve Yükseköğretim Kurumları Öğretim Elemanlarının Kadroları Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Genel Kadro ve Usülü Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye Ekli Cetvellerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” sonucunda kurulan okullardan biri olan Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi; genç ve enerjik yapısı, geleceğe bakan vizyonuyla Türkiye’deki üniversite eğitimine ivme katan kuruluşlardan biridir.

Her ile bir üniversite projesine de önemli katkılarda bulunan Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi; Marmara, Ege ve İç Anadolu Bölgeleri arasındaki kilit konumu sebebiyle de çok önemli ve gelecek vaat eden bir kurumdur.

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi’nin kurucusu kim?

Şimdi söz konusu kuruluş bir devlet üniversitesi olduğu için, bir şirket gibi CEO’dan veya yönetim kurulu başkanından bahsetmek mümkün değildir. Aynı şekilde özel üniversitelerdeki gibi kesin bir kurucu bilgisi vermek de mümkün değildir.

Şu şekilde bir bilgi verebiliriz: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi, 2007 yılında Ahmet Necdet Sezer’in yukarıdaki kanunu onaylaması sonucunda kurulmuştur. Kurucu rektör ise Azmi Özcan olmuştur.

Açılış günü olarak da 29 Mayıs seçilen Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi, tarihe olan saygısı ve geleceğe olan emin adımları ile gelecek yıllarda Türkiye’nin yükseköğrenimine büyük katkılarda bulunmayı vaat eden üniversitelerimizden biridir.

6 fakültesi, 2 enstitüsü ve 6 meslek yüksekokulu bulunan Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi’nde 18000’den fazla öğrenci kayıtlıdır ve 126 öğretim üyesi mevcuttur.

Günümüzde üniversitesinin rektörlüğüne Prof.Dr.İbrahim Taş geçmiştir ve görevine devam etmektedir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*