Bild Gazetesi’ni kim kurdu?-Almanya’nın en çok okunan gazetesi

Nasıl ki Türkiye’de yayın yapan gazetelerden en çok tiraj yapanlar hepimiz tarafından ve pek çok yurt dışı ülkesi tarafından biliniyorsa, onu hiç okumak bile namı herkesçe duyulmuşsa; yurt dışında faaliyet gösterip kendi ülkesinde en çok tiraj yapmayı başaran gazeteler de böyle bir imaja sahiptir. Tüm dünya tarafından ‘Aa o Amerika’nın, İngiltere’nin, Almanya’nın, falan ülkenin gazetesi değil mi ya?’ deriz.

Yazımızın konusu olan Bild Gazetesi de Almanya’da en çok satılan, en çok tiraj yapan gazete olma unvanına sahiptir. Duyanlar zaten biliyordur, duymayanlara da Bild’in kuruluşuna, tarihine ve imtiyaz haklarına dair bilgileri paylaşmadan önce bu dipnotu vermiş olalım.

Alman Bild Gazetesi’nin kurucusu kim?

Gelelim şu meşhur Bild Gazetesi’nin künyesine… Tirajına ve şanına yakışır bir şekilde son derece yaşlı bir gazete. Faaliyetlerinin başlangıcı yarım asır öncesinden fazlasına uzanıyor. Bild Gazetesi var oldukça da bu bir asrı, hatta daha fazlasını bulacak gibi gözüküyor.

Yıl: 1952… Axel Springer isimli bir gazeteci, o zamanlar henüz 40 yaşındadır, Almanya çapında yayın yapan bir gazete olması vizyonuyla, öncesindeki gazetecilik kariyerine güvenerek bir girişimde bulunur. Bu girişim başarılı olur. Kısa sürede tüm Batı Almanya’nın, sonra Birleşik Almanya’nın, Almanca konuşulan ülkelerin en bilinen gazetelerinden biri haline gelir. İşte bu gazete; Bild’in ta kendisidir.

Sonuç olarak; kurucu bilgilerinin verildiği kısa bir cümle istiyorsanız sevgili okurlar; durumu şöyle özetleyebiliriz:

Bild Gazetesi; 1952 yılında Alman gazeteci Axel Springer tarafından, Almanya’nın Hamburg şehrinde kurulmuştur.

Bild Gazetesi’nin kurucusu Axel SPRINGER (1912 – 1985)

Günümüz itibariyle Bild Gazetesi, sadece Almanya, Avusturya, Hollanda, vs. değil; tüm Avrupa’da yayın yapmakta olan uluslararası bir gazetedir. Aynı zamanda; Almanların tatil için en çok tercih ettiği ülkeler olan İspanya, İtalya, Türkiye ve Yunanistan’a yönelik özel baskıları da mevcuttur.

Bugün Bild’in genel merkezi Almanya’nın başkenti Berlin’de bulunmaktadır. Gazete; 2018 verilerine göre 1 milyon 600 bine yakın tiraj yapmaktadır.

Bild Gazetesi kimin?

Evet; kuruluşu geçmişi güzel. Ama bugün ‘Bild Gazetesi’nin sahibi kim?’ diye mi soruyorsunuz? Onu da hemen cevaplayalım. Ama isimler pek değişmeyecek haberiniz olsun..:)

Günümüz itibariyle (Şubat 2019) Bild Gazetesi’nin sahibi Axel Springer AG isimli basın-yayın şirketidir. Bu şirket; Axel Springer’in Bild Gazetesiyle birlikte kurduğu ve çeşitli yan faaliyetlerini de bünyesinde yürüdüğü bir yayıncılık şirketidir. Axel Springer başarılı faaliyetlerinin ardından 1970’lerde vefat etmiştir fakat kurduğu şirket aynı isimle faaliyetlerine devam etmektedir.

Gelecekte Bild Gazetesi’nin aidiyetinde bir güncelleme olması halinde gereken değişiklik yapılacaktır. Biz unutursak da siz yorum kısmından hatırlatırsanız seviniriz..:)


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*