Beyaz Diş kitabını kim yazdı?

Baş karakteri bir kurt olan Beyaz Diş; baş kahramanı hayvan olan romanlar arasında edebiyat tarihi boyunca en hayranlık uyandırıcı eserlerden biri olmuştur.

Romanın kahramanı olan Beyaz Diş’in gözünden olayların anlatıldığı eserde yazar; vahşi doğayı en güzel betimlemeler ve en acımasız gerçekler bir arada bulundurarak harika bir şekilde yansıtmıştır. Bütün duyguların ve gerçekçiliğin bir arada olduğu böylesi bir eseri yazan kişi zaten hemen aklınıza gelmiştir: Beyaz Diş’in yazarı Jack London’dır.

“Beyaz Diş” kitabının yazarı Jack LONDON (1876 – 1916)

Kısaca anlatmak gerekirse Beyaz Diş’in olay örgüsü şu şekildedir:

1800’lü yıllarda; Avrupalı kolonicilerin Amerika’da zenginlik peşinde koştuğu yıllarda Beyaz Diş; babası saf kan kurt, annesi yarı köpek bir cins olarak dünyaya gelir.

Doğası gereği vahşi yaşama daha yatkın olan Beyaz Diş; yetişkinlik dönemi boyunca bazen özgür kalarak, bazen sahip değiştirerek sürekli vahşi yaşamla evcil hayat arasında gidip gelir, arada kalır. Bu maceraları boyunca da gerek diğer hayvanlardan, gerekse onu sahiplenen insanlardan sürekli eziyet gören kurt; zamanla bütün canlılara karşı güvenini kaybeder ve yabanileşerek vahşi hayata tutunur. Daha sonra Weedon Scott tarafından sahiplenilen Beyaz Diş; hayatının bu evresi boyunca başkalarına güvenmeyi ve sevmeyi tekrardan öğrenmeye başlar.

Roman kahramanı olarak bir kurdun seçilmesi de boşuna değildir. Jack London da Türk falan değil korkmayın eheheh…

Neyse; birçok demecinde kendisinin de belirttiği gibi Jack London için kurdun her zaman ayrı bir önemi olmuştur. Çünkü diğer köpek türleriyle kıyaslandığında vahşi doğaya karşı korku duymayan, yabani hayatın bilinmezliğinden endişe etmeyen tek tür kurttur. Milyonlarca yıl önce kurtların insanlarla ortak yaşama geçmesiyle evrimleşen türler olan köpekler için artık vahşi doğa tamamen yabancı, bilinmez ve korkutucudur.

Kitabıyla ilgili önsözde de Jack London görüşünü şu şekilde belirtmiştir:

Diğer köpekler vahşiliklerini büyük ölçüde kaybettikleri için, artık vahşi tabiat onlar açısından bilinmez, korkutucu, tehditkar ve düşmaca bir şeydi. Oysa vaşilik; Beyaz Diş’in görünüşüne ve hareketlerine sinmişti. O vahşi tabiatı simgeliyordu; onun ete kemiğe bürünmüş haliydi.

Anlatımı ve üslubu son derece sade olan kitabı çocuk-yetişkin fark etmeksizin mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*