Beşiktaş Bayan Voleybol Takımını kim kurdu?-Türkiye’de şampiyon olamayıp Avrupa’yı estiren takım

Türkiye Bayanlar Voleybol 1. Ligi’nde mücadele veren 2016 Ekim ayı itibariyle 1. sırada bulunan Beşiktaş Voleybol Takımı; aslında Türkiye’de voleybol sporunun gelişimi ve yükselişiyle paralel bir şekilde kurulmuştur. Ondan sonrasında ise sırtının sağlam ve köklü bir kulübe dayanmasınıni aynı zamanda kuruluşunda ve büyümesinde katkısı olanların sıkı çalışmasının bir ürünü olarak Türkiye’de öncü kulüplerden biri olmuştur. Tıpkı üç büyük kulübün birçok spor dalında Türkiye’de tartışmasız lider durumunda olması gibi. Ama neyse ki basketbol ve voleybol liglerinde çeşitli şirket, belediye, vs. kuruluşlarının da güçlü takımları mevcuttur ve birazcık renk çeşitliliği sağlanmaktadır. İlerleyen yazılarda onları da ayrıca ele alacağız.

Beşiktaş Bayan Voelybol Takımı’nın kurucu kim?

Genel bir jimnastik kulübü olarak 1903’te kurulmasına rağmen Beşiktaş JK‘nın bayan voleybol kulübü; yaklaşık 50-60 yıllık bir geçmişe sahiptir. Kuruluş bilgilerini tek cümleyle verecek olursak Beşiktaş Bayan Voleybol Takımı; 1961 yılında Tülin Uygur tarafından kurulmuştur. O zamanlar İstanbul Bayan Voleybol Ligi olarak geçen turnuvalara katılan ekip, spor kariyerine de 1961-62 sezonunda başlamıştır. 1965 yılında düzenlenen Türkiye Şampiyonasında ise kendi tarihindeki tek ve Türkiye tarihindeki öncelikli şampiyonluklardan birini elde ederek, kupasını müzesine götürmüştür.

Durgunluk dönemi ve tekrar sahalara dönüş

1961 yılında kurulan ve kısa sürede şampiyonluk elde eden kulübün faaliyetleri ne yazık ki istikrarlı bir şekilde devam etmemiş; 1970’lerin ortasına gelindiğinde bayan voleybol ekibinin çalışmaları durdurulmuştur. Uzunca bir süre sporun bu dalında ter dökemeyen Beşiktaş; 1986 yılında tekrardan Bayan Voleybol Takımını kurmuş ve Türkiye Bayanlar Voleybol Ligi’ne yükselmiştir.

Beşiktaş Bayan Voleybol Kulübü’nün başarıları

Henüz bir Türkiye şampiyonluğu bulunmasa da Beşiktaş Bayan Voleybol Ekibi’nin Avrupa mücadelelerinde elde ettiği başarılar, Türkiye’yi temsil ettiği turnuvalar gerçekten göz doldurucu niteliktedir. Sıralayacak olursak kulübün başlıca başarıları şunlardır:

  • 1998 Avrupa Bayanlar CEV Kupası 4.lüğü (Final Four’a yükselmiştir)
  • 2000-01 Avrupa Bayanlar CEV Challenge Kupası 4.lüğü (Final Four’a yükselmiştir)
  • 2008 Balkan Kupası şampiyonluğu
  • 2009 Balkan Kupası şampiyonluğu
  • 2013 Balkan Kupası Şampiyonluğu
  • 2013-14 Avrupa Bayanlar CEV Challenge Kupası 2.liği (Final maçlarını kaybetmiştir.)
  • Bunların dışında Beşiktaş JK; Avrupa Bayanlar Voleybol Ligi’nde de ülkemizi temsil etmek için büyük çabalar sarf etmiştir.

GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*