Bertelsmann’ın sahibi kim?-Alman medya imparatoru

200 yıla yakın; yani birçok devletinkinden daha uzun bir geçmişe sahip olan Bertelsmann; günümüzde Almanya’nın en saygın ve en zengin holdinglerinden biridir. Yüzyıllar öncesinde küçük ve gösterişsiz bir matbaa ile başlayan şirket işleri, 2016 iyibariyle tamamen modern ve kurumsal bir çerçevede işlemektedir.

Uzun süreçli bu başarının bir ödülü olarak da Bertelsmann; tıpkı bizdeki Çalık ve Doğan Grupları gibi Almanya’nın en önemli medya/kitle iletişim patronlarından biridir.

Bertelsmann ne zaman kuruldu?

Kağıt üzerinde “Bertelsmann SE&Co.KGaA” olarka geçen bu kitle iletişim devinin temelleri Alman siyasi birliğinin bile tam olarak sağlanmadığı zamanlara uzanmaktadır.

Yani Bertelsmann; 1835 yılında Almanya’nın Ostwestfalen-Lippe bölgesinin Güterslöh şehrinde Carl Bertelsmann tarafından kurulmuştur.

Bertelsmann’ın kurucusu Carl BERTELSMANN (1791 – 1850)

Kurulduğu yıllarda kitle iletişimden ziyade matbaacılık alanında faaliyet gösteren Bertelsmann; o zamanın şartları ve zihniyeti gereği daha çok Hıristiyanlıkla ilgili kitap-yayınlara yoğunlaşmıştır.

Bu şekilde 15 yıl boyunca işlerin oturtulması ve kazanç elde edilmesinden sonra Carl Bertelsmann’ın oğlu Heinrich Bertelsmann 1851 yılında işlerin başına geçmiş; dini kitapların yanı sıra roman ve hikaye kitapları da basmaya başlamıştır.

Aradaki yüzyıla yakın süre boyunca istikrarlı olarak yükselişini sürdüren Bertelsmann; Nazi Dönemi’ne ve 2. Dünya Savaşı’na kadar ülkenin en büyük yayın organlarından biri haline gelmiştir. 2. Dünya Savaşı’nda da Nazilerin talepleri doğrultusunda yayıncılık ve kitle iletişim faaliyetlerine devam eden şirket; 1900’lü dönemlerde pek bir kayıp yaşamamış; 21. yüzyıla kadar büyümesini sürdürmüştür.

Bertelsmann kimin?

Günümüzde 17,3 milyar Euro’ya yakın geliri ve tüm dünyada verdiği hizmetleri ile 120.000 cıvarı kişiye istihdam sağlayan Bertelsmann hala aynı ailenin kontrolündedir ve “Bertelsmann Foundation” adlı aile şirketinin çatısı altındadır.

Kitap-dergi basımından TV/Radyo yayıncılığına, film/dizi yapımından kablolu TV’ye kadar kitle iletişimin her kolunda çalışmaları bulunan Bertelsmann’ın günümüzdeki yönetim kurulu başkanı ve CEO’su ise Thomas Rabe’tir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*