Berkshire Hathaway’in sahibi kimdir?-Dünyanın en büyük 2. holdingi

Dünyanın en büyük ve en prestijli yatırım şirketlerinden biri olan Berkshire Hathaway’i bu ismiyle çok az kişi duymuştur. Borsa, yatırım, finans gibi konulara yakın olmayanların rast gelme olasılığı düşüktür. Peki ya Warren Buffett desem? Hepinizin gözleri açılır değil mi?

Evet; Amerika’nın en köklü ve çok uluslu yatırım şirketlerinden biri olan Berkshire Hathaway; Warren Buffett’ın sahibi olduğu devasa bir imparatorluktur.

Berkshire Hathaway ne zaman kuruldu?

ABD’nin Nebraska eyaletinin Omaha şehrinde temelleri atılan Berkshire Hathaway; 1839 yılında kurulmuştur. Yani kökeni bundan 150 yılı aşkın bir geçmişe sahiptir.

O zamanlar ismi Valley Falls Company olan bu şirket; aslında kökeni üretime dayanan bir tekstil kuruluşudur. Valley Falls Company’nin kurucusu olan Olive Chace; öncesinde Amerika’nın ilk tekstil fabrikasının kurucusu olan Samuel Slater’ın yanında çalışmış; en sonunda edindiği tecrübelerle 1839 yılında kendi işine başlamıştır.

Epey uzun bir süre bu şekilde faaliyet gösteren şirket; 1929 yılında bir diğer fabrika olan Berkshire Cotton Manufacturing Company ile birleşme kararı almıştır. Berkshire’daki bu fabrika da pamuk üretimi üzerine çalışmaktaydı.

1955 yılında ise Berkshire Hathaway’in kaderini belirleyen birleşme gerçekleşmiştir. Öncesinde birleşen ve “Berkshire Fine Spinning Associates” ismiyle anılan şirket; “Hathaway Manufacturing Company” ile bir ortaklık kurmuş ve bugünkü ismi olan “Berkshire Hathaway” şeklinde anılmaya başlamıştır.

1962 yılında ise gerçek hikaye başlamıştır. Günümüzde dünyanın en zengin yatırımcılarından olan Warren Buffett; Berkshire Hathaway’da yatırım yaparak bu şirketteki hikayesini başlatmıştır. Onun döneminde şirketin geleceği pek de parlak olmamasına rağmen Buffett; yatırım konusundaki becerileri ve ileri görüşlülüğü sayesinde 50 yılda bugünkü Berkshire Hathaway’i yaratmıştır.

Warren Buffett kimdir?

1930 yılında Nebraska/Omaha’da dünyaya gelen Buffett; çocukluk ve ilköğretim dönemini burada tamamladıktan sonra ailesinin Washington’a taşınması üzerine lise eğitimini de burada tamamlamıştır.

Warren BUFFET

O zamandan beri iş dünyasına ve yatırımcılığa meraklı olan Buffett; bu alandaki ilk tecrübesini sokaklarda kapı kapı sakızlar, kolalar, dergiler, gazeteler satarak elde etmiştir. Lisedeyken de hem dedesinin “bakkal” dükkanında çalışmış; hem de gazete teslimatı, golf topu-sopası satışı gibi küçük çaplı işlerle girişimcilik tecrübesi kazanmıştır. 1945’te arkadaşıyla beraber 25 dolara aldığı ve daha sonra 3 tane daha alıp ağını genişlettiği pinball makineleriyle bu işin gurusu olduğunu da ıspatlamıştır.

Warren Buffett’ın borsa dünyasına ilgisi de henüz 10 yaşındayken babasının işlettiği küçük çapta bir brokerlık şirketinde vakit geçirmesiyle başlamıştır. Dede, baba, torun, ne kadar girişimci bir aile…

İş dünyasıyla yakından ilgili olmasına rağmen Buffett üniversite eğitimini de ihmal etmemiş; yaptığı birçok değişikliğin eğitimini de ihmal etmemiş; yaptığı birçok değişikliğin sonunda 1951 yılında Columbia Üniversitesi’nde ekonomi üzerine master yaparak eğitimini tamamlamıştır.

Günümüzde 63 milyar doların üzerinde net serveti bulunan Buffett; 2008 yılında dünyanın en zengin insanı olsa da 2015 yılında bu sıralamada 3. sıraya düşmüştür. Yatırımcılığının ve para yönetmedeki ustalığının yanı sıra Buffett; yaptığı birçok hayırsever faaliyetlerle de adından söz etmiştir. Özellikle dünyanın bir diğer zenginlerinden olan Bill Gates ile kurduğu yakın ilişkiler de para parayı çeker tezini sonuna kadar ıspatlamaktadır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*