Bereket Brot’un kurucusu kim?-Almanya’daki en başarılı Türk girişimlerinden birini tanıyın

Malumunuz Almanya; Türkiye dışında en çok Türk’ün yaşadığı yabancı ülkedir. Ülkedeki Türk sayısının 4 milyon cıvarında olduğu tahmin edilmektedir. “Gurbetçi” olarak adlandırılan bu kesim yeni bir iş, yeni bir ekmek umuduyla Almanya’ya gitmiş ama on yıllar boyunca Almanya’da yapılanlar tabii ki de göçmen işçilikle sınırlı kalmamıştır. Birçok Türk kökenli Alman vatandaşı ülkede iş adamı olmuş, kendi işini kurmuş ve Almanya’daki başarılı Türk girişimcileri arasındaki yerini almıştır. Almanya’da kendi işini yapan Türklerin mesleği çoğu zaman dönercilik, kebapçılık gibi meslekler olsa da yazımızın konusu olan, kurucusunun ve sahibinin kim olduğunu yazacağımız Bereket Brot’un başarısını sağlayan şey pide olmuş. Üstelik de kuruculardan biri makine mühendisi… Almanya’daki gururumuz olan Bereket Brot’un kuruluş hikayesi ise şu şekilde gelişmiş:

Bereket Brot kimlerin

Bereket Brot’u kim kurdu?

Bereket Brot’un hikayesi bundan tam 33 yıl önce; 1986 yılında başlamış. 30 yaşında bir makine mühendisi olan Sinan Çevik, altı aydır çalışmakta olduğu Almanya’da mesleğini değiştirmeye karar verir. Sinan Çevik, Lütfi Bölge ve Ahmet Yavuz… Üç ortak Dortmund’ta bir fırın kiralarlar. Bu kiralık fırında pide üretimi yapmaya başlarlar. Girişimlerinin başarılı olması için ortakları; diğer Türk girişimcilerden farklı bir konsept denerler: Sadece Türk müşterilere değil, Alman müşterilere de hitap edebilmek için Türk pidesine Alman lezzetleri de eklerler. 1986 yılında Dortmund’ta küçük bir kiralık fırında başlayan bu macera, sabırla süren birkaç yıllık çalışmadan sonra kurucuların 1997’de Bochum’da kendi merkezlerini kurmasıyla hız kazanır. Günümzde de tüm Almanya’da tam 16 şubesi bulunan bir gıda-perakende zinciri olarak tüm istikrarıyla var olmaya devam eder. Bugün Almanya’da çok iyi bilinen bir pide ve unlu mamüller üreticisidir Bereket Brot…

Dolayısıyla Almanya’daki en başarılı girişimlerden biri olan Bereket Brot; 1986 yılında Sinan Çevik, Lütfi Bölge ve Ahmet Yavuz tarafından kurulmuştur. Şirketin 15 milyon Euro’ya yakın cirosu bulunmaktadır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*