Berat Albayrak’ın biyografisi-Berat Albayrak kimdir?

Günümüz Türkiye Cumhuriyeti’nin her siyasi görüşten, her kesimden, her şehirden ve her yaştan tüm insanlarının gayet iyi bildiği bir isim olan Berat Albayrak, Türk siyasi tarihinde çok önemli bir yere sahip birisidir. Çünkü Berat Albayrak; geçmişte Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yapıp günümüzde de (2019 Temmuz) Hazine ve Maliye Bakanı olan kabine üyelerinden biridir. Yazımızda Berat Albayrak’ın hayatı, Berat Albayrak kimdir? Biyografisi nasıldır? gibi soruları cevaplarken şimdiden belirtelim; son derece üst düzey okullarda görülmüş eğitimlerle, iş hayatı açısından son derece parlak noktalarda sürdürülmüş kariyer basamakları göreceksiniz.

Berat Albayrak; kabinedeki genç isimlerden biridir

Berat Albayrak’ın hayatı ve biyografisi… Berat Albayrak kimdir?

Yurdum insanında en çok rastlanan soyadlarından birini taşımakta olan Berat Albayrak İstanbul doğumludur fakat aslen Trabzonludur. 2019 yılında olmamız itibariyle kendisi 41 yaşındadır. Hemen özetleyelim: Berat Albayrak; 21 Şubat 1978 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Baba adı Sadık, anne adı Kıymet’tir. Aile aslen Trabzon’un Dernekpazarı ilçesinin Yenice köyündendir.

Berat Albayrak’ın eğitim hayatı ilkokul ve ortaokul yıllarından sonra lise eğitimini tamamladığı Özel Fatih Koleji ile devam etmiştir. Lisede buradan mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümünden mezun olmuştur. Fakat Berat Albayrak eğitim hayatını burada sonlandırmamış, New York’ta bulunan Pace Üniversitesi’nde finans üzerine yüksek lisans yaparken, yine aynı üniversitede Bankacılık ve Finans Bölümünde “Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Finansmanı” başlıklı doktora tezini tamamlamıştır. Yani Berat Albayrak; doktora mezunu bir iş insanıdır.

Doktora mezunu bir iş insanı dedik… Ayrıca evet, bilmeyenler için belirtelim. Günümüz Hazine ve Maliye Bakanı olan Berat Albayrak, siyasete atılmadan önce bir iş insanıydı ve geçimini bu meslek üzerinden sağlamaktaydı. Peki iş kariyeri nasıl şekillenmiştir Berat Albayrak’ın?… Şöyle:

2002-2006 yılları arasında Amerika’da yüksek lisans yaptığı sıralarda Berat Albayrak; Çalık Holding’in ABD ofisinde finans direktörlüğü yapmıştır. 2006 yılında ise Türkiye’ye dönerek yine Çalık Holding’in Mali İşler Genel Müdür Yardımcılığı görevini üstlenmiştir. Sadece bir yıl sonra, 2007 yılında ise Çalık Holding’in Genel Müdürü olmuştur. (Ayrıca bkz: Çalık Holding’i kim kurdu?)

2013 yılında ise holdinglerin dünyasına veda eden Berat Albayrak; bir süre Sabah Gazetesinde köşe yazarlığı yapmış, Marmara Üniversitesi’nde bankacılık ve finans konulu dersler bile vermiştir. (Ayrıca bkz: Sabah Gazetesi’ni kim kurdu?, Marmara Üniversitesi’ni kim kurdu?)

Berat Albayrak’ın siyasete net bir şekilde atılması ise 2015 yılında olmuştur. Çünkü 7 Haziran 2015 tarihinde yapılan Genel Seçimler sonucunda AKP Milletvekili olarak meclise girmiştir. 2015-2018 yılları arasında TC Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olarak görev yaparken, 10 Temmuz 2018’den beri ise Hazine ve Maliye Bakanlığı görevini yürütmektedir. (Ayrıca bkz: AKP’yi kim kurdu?)

Berat Albayrak iki kardeş olarak büyümüştür. Serhat Albayrak adında bir ağabeyi vardır. Ayrıca Berat Albayrak, günümüz Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın büyük kızı Esra Albayrak (Erdoğan) ile evlidir, dolayısıyla TC Cumhurbaşkanı’nın damadıdır.


UYARI: 2019 Temmuz’da yazılan bu yazımızda verilen bazı bilgiler ilerleyen yıllarda değişebilir, güncellenebilir. Değişen bilgiye rağmen editörlerimizin yazıyı güncellemek için geç kalması veya başka herhangi bir bildiriminizin olması halinde iletişim veya yorum bölümünden düzeltme talebinde bulunabilirsiniz.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*