Benetton nerenin malı?

Benetton’un sahibi kim?

1985 yılında Benetton Grup S.p.A. adını almış, 1986 yılında halka açılmıştır. Bu yüzden Benetton’un sahibi kim sorusuna net bir cevap vermek mümkün değildir. Hisselerin büyük çoğunluğu Benetton ailesinin elindedir. 1978 de limited şirket halini alan firma, 1986 yılında halka açılarak büyüme hedeflemiştir. Ülkemizde Boyner Holding’in de bir zamanlar Benetton ile ortaklığı vardı. 2012 yılında hisselerini Benetton Group S.P.A.’ya devretti.

Benetton Kimlerin?

Benetton markası İtalyanların ünlü bir giyim markasıdır. Benetton kimlerin denildiği zaman akla ilk olarak İtalyanlar gelir.
Benetton Hangi Ülkenin Malı?
Günümüzde bir çok üründe olduğu gibi ürünler tek bir ülkede üretilmiyor. Amerikan firması olan bir telefonun çinde veya korede üretilmesi gibi düşünülebilir. Benetton hangi ülkenin malı sorusuna illa bir cevap vereceksek İtalyanların malı denilebilir.

Benetton’un Kurucusu Kim?

Benetton’un kurucusu 1935 doğumlu Luciano Benetton ve kardeşleri Gilberto Benetton, Giuliana Benetton, Carlo Benetton ’dur. Her ne kadar kurucular 4 kişi gibi görünce de Beneton’un kurucusu kim sorusunun asıl cevabı kuşkusuz Luciano Benetton’dur

Benetton Kısa Tarihçesi

İtalya da savaş sebebi ile babasını kaybedince 14 yaşında okulu bırakmak zorunda kalan Luciano Benetton bir gömlek mağazasında çalışmaya başladı. İşini severek yapan ve ciddiye alan Luciano işinde oldukça başarılı oldu. Aynı zamanda kız kardeşi Guiliana bir tekstil şirketinde kazak dikiyordu. 10 sene tekstil firmalarında çalıştıktan sonra Benetton kardeşler kendi atolyelerini açmayı düşündüler. Mevcut işlerinden çıkıp risk alamadılar ve 1960 yılına kadar kendi evlerinde üretim yaptılar. Luciano Benetton bu süreçte farklı boyama teknikleri denedi, tekstil işinde başarıyı yakalamasının en büyük sırrı da boyama tekniğinde idi. Bunca yıl kendi evlerinde üretim yaptıktan sonra 1960 yılında Luciano Benetton kendi atölyesini kurdu ve çalıştığı yerden istifa etti. Birkaç yıl içinde başarı sağlayan atölye yetersiz kalmaya başladı. Fabrika inşasına başladılar. Fabrikanın inşası biter bitmez Ponzano Veneto/Treviso’da (İtalya) Benetton’u kurdular ve 60 lı yılların sonunda İtalya’da 500’e yakın mağazası bulunuyordu. Benetton frenchaising sistemi ile çalışıyordu. Bayisi olmak isteyen mağazalara lisans satıyor, mağaza dekoru vb. konularda standartları oluşturuyordu. Bayilerine direk kıyafet sağlıyordu. Kısa zamanda büyüyen benetton satışlarını katladı ve 70 li yıllarda dünya çapında bir firma oldu. Dünya çapında bir firma olmanın gereği olarak reklam yolları arayışına girildi ve Formula 1 ile tanışıldı. Tyrell Ekibi ve ardından Alfa Romeo Euroracing’in sponsoru oldu. Bununla yetinmeyen benetton 1985 yılında Benetton Formula olarak kendi takımını kurdu. 1986 da yarışlara katıldı. 90 lı yıllarda ise ses getiren reklamları ile tam bir dünya markası halini aldı. Benetton kısa tarihçesi adeta sıfırdan zirveye giden bir yolun hikayesi gibi.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*