Beko’yu Kim Kurdu ?

1950’li yıllarda Türkiye’de sanayileşme yeni yeni canlanırken Vehbi Koç döviz getirecek bir şirket açma planlarını kurmaya başladı. Bunun üzerine Vehbi Koç bir salça üreticisi olan Bejerano ile ortak oldu. İsimlerinin ilk iki harfini alarak (Bejerano – Koç) BEKO adını verdikleri şirketi 1954 yılında kurdular.

Bir konserve şirketi olarak kurulan Beko daha sonra General Elektrik‘ten bayilik alarak ampul satışına başladı. Ampul satışlarıyla birlikte Vehbi Koç sanayileşme üzerinde uzmanlaştı ve daha sağlam bir alt yapı ile Arçelik şirketini kurdu.

Beko Türkiye’de ki gücünü iyice geliştirerek 1983 yılında beyaz eşya satışlarına başladı. Uzun süre Anadolu’da satışlarına devam eden Beko 1990 yılından itibaren yurt dışı ihracı yapan bir firma haline geldi.

Beko yaptığı ihracatlarla ülkemize döviz getiren firmalar arasında en büyük olmayı başardı. Ayrıca yaptığı sponsor anlaşmalar ile büyük ilgi görmeye başladı.

Beko’nun bazı sponsorlukları ;

Beko Basketball Bundesliga BBL Almanya
Beko Basketbol Ligi BBL Türkiye
BEKO Basketbol Süper Ligi RBL Rusya
Beko Lietuva Krepšinis Lyga BEKO-LKL Litvanya
FIBA Avrupa Basketbol Şampiyonası EuroBasket Polonya
FIBA Asya Basketbol Şampiyonası Asya Şampiyonası Çin
FIBA Dünya Şampiyonası

Kim Kurdu : Vehbi KOÇ

Vehbi Koç

GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


5 Comments

  1. Yerli malı kullanmayı tercih ediyorum.Bulaşık Makinam,Ocak ve Buzdolabım Beko,durHerkesede Tavsiye ederim.Kazanan Türk işcisi ve Ülkemiz olsun.

  2. yazarkasa pos aldım, içerisindeki turcell hattı avea ve vodonla değistırdınız .bulunduğum yer itibariyle ikiside cekmiyor.teknik elamanlarınız yapabilecekleri bir sey olmadığını söyledi.beko da makinayı geriye almıyor mağdur oldum.

  3. Beko arcelik ürünlerinden çok memmundum bana altus da aynı firmanın ürünü gönül rahatlığıyla kullana bilirsin dediler altus marka kilima aldım bildigin sıcak hava üfluyor kaç defa servis geldi yapacak birşey bu böyle denildeniliyor burdaha değil beko arcelik almak yanından gecmem

  4. Daha 1 hafta olmadi buzdolabı aldım.Bayi ile anlaştığım ürünü evime eksik parçalı gönderdiler.Dolabin parçası eksik diye aradigim genel merkez parayla almam gerektiğini soyluyor.Resmen dolandirildim.Esim başka markalara bakalım demesine rağmen ısrarla bekoyu tercih ettim.Cok yanılttınız beni.Boyle mi dünya markası olunuyor?

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*