Beethoven’ı Anlamak filminin yönetmeni kimdir?-Copying Beethoven

Klasik müzikten hoşlanmayan, hatta hiç klasik müzik dinlememiş bir insan bile Beethoven ismini mutlaka duymuştur. İşte herhangi bir alanda efsane olmuş bir ismin gerçekten başarılı olup olmadığını gösteren en önemli etkenlerden biri budur. Eğer ilgilendiğiniz alanla hiç alakası olmayan insanların bile isminize kulak aşinalığı varsa; gerçekten iyi olduğunuz işi yapıyorsunuz demektir.

Orijinal ismi “Copying Beethoven” olan “Beethoven’ı anlamak” filminin konusu tam olarak bu müzik dahisinin ömrünün son yıllarında iyisiyle kötüsüyle yaşadıklarıdır. Bestelediği mükemmel senfonilerle, ardında bıraktığı eserlerle tanıdığımız Beethoven’ın; 9. Senfoni üzerinde çalıştığı sıralarda yanında asistanlık yapmış olan Anna Holtz’un anılarının beyaz perdeye yansıtıldığı filmde; Ludwig von Beethoven’ın hayatında geçirdiği çalkantılı dönemler, ailesiyle arasının bozulması, yanında aileden tek kişi olan yeğeninin sürekli onu suistimal etmesi; bütün bunlara rağmen Beethoven’ı müzik tutkusunun ayakta tutması anlatılmaktadır. Konusu bu olduğu için yanlış anlaşılmasın; filmde birçok komedi sahnesi de mevcuttur, özellikle Beethoven’ın işitme kaybı sebebiyle meydana gelen.. Eğer Anna Holtz’un anıları değiştirilmeden aktarıldıysa kendisi inanca dair görüşleri başta olmak üzere gerçekten çok eğlenceli ve mizahi yönü kuvvetli bir insanmış.

Özellikle Anna Holtz’un mühendis olan erkek arkadaşı ile Beethoven arasında geçen diyaloglar insanı epey güldürüyor. Filmin ele aldığı dönemlerde işitme kaybı iyice ilerleyen ve 9. Senfoni’yi tamamen sağır olarak besteleyen Beethoven’a karşı Holtz’un mühendis sevgilisinin tutumunu görünce insanın “Kolaysa o tasarımları kör iken yap!” diye bağırası geliyor.

Beethoven’ı anlamak filminin senaristi kimdir?

2006 yılında 11 milyon dolarlık bütçeyle vizyona giren Copying Beethoven filminin yapımcılığını Christopher Wilkinson yaparken senaristiliğini Stephen J.Rivele, yönetmenliğini Agnieszka Holland üstlenmiştir. 

Copying Beethoven filminin yapımcısı Christopher WILKINSON

Oyunculara bakacak olursak Ludwig von Beethoven karakterini Ed Harris canlandırmıştır. Anna Holtz rolünü yapan Diane Kruger ile beraber Matthew Goode, Phllida Law, Ralph Riach gibi önemli oyuncular da kadroda yer almıştır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*