BBVA’yı kim kurdu?-Garanti Bankası’nı satın alan İspanyol devi

BBVA ismini ilk kez 2010 yılında duymuştuk. Duyan daha önce de duymuştur tabii.. Türkiye’nin en büyük bankası olan Garanti Bankası‘nın bir kısım hisselerini alarak Türkiye pazarına giriş yapmıştı. En başlarda %24,9  tutarında olan ortaklık ilerleyen yıllarda yapılan işlemlerle artmış ve en çarpıcı sonuç Şubat 2017’de gerçekleşen yeni satın almayla gerçekleşmişti. İspyanyol bankacılık/finans devi BBVA, Garanti Bankası’nın bir kısım hissesini daha satın almış %49,85’lik bir paya sahip olmuştu. Böylece bankanın hemen hemen yarı yarıya ortağı olmuş, bu anlaşma da medyaya “Garanti Bankası İspanyollara satıldı.” şeklinde yansımıştı.

Bizler de Türk bankacılığının en önemli olaylarından biri olan bu anlaşma üzerine BBVA’yı kimin kurduğu, kimlerin olduğu gibi bilgileri siz okuyucularımızla paylaşmak istedik.

BBVA’nın kurucusu kim?

İber Yarımadası’nın ülkelerinden İspanya’da doğan, günümüzde de Banco Santander‘den sonra ülkenin en büyük 2. bankası olan BBVA’nın kökeni bundan 160 yıl önce yapılan ticari bir girişime dayanmaktadır.

1857 yılında Kuzey İspanya şehirlerinden Bilbao’da bir Ticaret Heyeti kurulması kararlaştırılmıştır. Böylece bölgedeki ekonomik faaliyetlerin canlanması amaçlanmıştır. Kurulan bankanın adı da Banco de Bilbao (Bilbao Bankası) olarak konulmuştur. İşte bu; günümüzdeki BBVA’nın kuruluş tarihidir. Yani BBVA (Banco Bilbao Vizcaya Argentaria); 1857 yılında İspanyol Devleti tarafından kurulmuştur.

İlk birleşme

1900’lere kadar Banco de Bilbao koca ülkede tek başına faaliyet göstererek epey büyüme imkanı bulmuştur. 1901 yılında kurulan Banco de Vizcaya ise bu tekeli bozmuş ve İspanya’da faaliyet gösteren bir diğer büyük bir banka olmuştur.

1980’lere kadar çeşitli konsorsiyumlar ve ortaklıklar ile faaliyet göstermeye devam eden iki banka, aynı zamanda çeşitli küçük bankaları da satın alarak büyümeye devam etmişlerdir. 1988 yılında ise Banco de Bilbao ile Banco de Vizcaya birleşerek BBV adını almışlardır. Bu; günümüzdeki BBVA’nın oluşmasındaki bir diğer kilometre taşıdır.

BBVA isminin ortaya çıkması

Aslında 1988 yılında alınan BBV ismi çok kısa ömürlü olmuştur. Çünkü BBVA, 2000’li yıllara girildiğinde yeni bir adım daha kaydedecektir.

BBV isimli büyük banka çalışırken İspanyol Hükümeti; 1991 yılında Argentaria isimli bir devlet bankası daha kurmuş ve İspanyol halkının hizmetine sunmuştur. 1998 yılında ise Argentaria da tamamen özelleşmiştir.

Hemen akabinde BBV ve Argentaria birleşme kararı almış, 2001 yılında tüm entegrasyon gerçekleşerek banka bugünkü ismi olan BBVA haline gelmiştir. Yani İspanyol Bankacılık devi BBVA; 2001 yılında bugünkü ismini almıştır. Banco de Bilbao, Banco de Vizcaya ve Argentaria adlı üç temel bileşenden meydana gelmiştir.

2017 yılına gelinceye kadar BBVA’nın yurt içi ve yurt dışı büyümeleri devam etmiştir. Tabii buna 2010’da Garanti Bankası aracılığıyla yapılan Türkiye pazarı da dahildir.

BBVA kimin?

BBVA’nın günümüzde 137.000’i aşkın çalışanı ve 750 milyar Euro’luk net varlığı bulunmaktadır.

2017 Mart ayı sonlarına gelirken BBVA’da yönetim kurulu başkanlığını Francisco Gonzalez yaparken, BBVA’nın CEO’su ise Carlos Torres Vila’dır.

BBVA’nın dünya genelinde faaliyet gösteren alt kuruluşları ise şu şekildedir:

 • BBVA Frances
 • BBVA Prevision AFP
 • BBVA Şili
 • BBVA Kolombiya
 • BBVA Bancomer
 • BBVA Paraguay
 • BBVA Continental
 • Garanti Bankası
 • BBVA Compass
 • BBVA Uruguay
 • BBVA Provincial
 • Simple Finance Technology Corporation

GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


2 Comments

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*