BB Erzurumspor kimin?-BB Erzurumspor’u kim kurdu?

Süper Lig’te bir Erzurum takımı görmeyeli ne kadar oldu? 90’lı yıllarda Süper Lig’te mücadele veren Erzurumspor’dan sonra BB Erzurum’un Süper Lig’e yükselmesi, Süper Lig’te Erzurum ili için yeni bir başarılı dönemin başlangıcı olmuştur.

Süper Lig’te ilk sezonunu olmasına rağmen (2018 ekim ayındayız) Doğu Anadolu’nun parlayan ekibi, Süper Lig’te sonra derece başarılı bir çizgide ilerlemektedir. İşin ilginci ise mavi beyazlı Erzurum ekibinin; Bölgesel Amatör’de başlayan macerasının sadece ve sadece 7-8 yıllık sürede Süper Lig’e kadar çıktığını görüyoruz. Yani mesela diğer kulüpler bir lig atladığı zaman bir süreliğine o lige adapte olur, daha sonra bir üst lige yükselmeye çalışır, vs. vs. Fakat BB Erzurumspor’da yaklaşık 30 senelik bir uyuma evresinden sonra inanılmaz bir grafik görüyoruz.

ÖNEMLİ NOT: Bir diğer Erzurum ekibi olan Erzurumspor ile BB Erzurumspor aynı kulüpler değildir. Erzurumspor; 2015 yılında maddi sıkıntılar nedeniyle TFF tarafından kapatılmıştır.

BB Erzurumspor’u kimler kurdu?-BB Erzurumspor’un kurucuları kim?

Kökenine inecek olursanız BB Erzurumspor’un 40 yıldan fazlasına uzanan bir mazisi mevcuttur. Fakat tabii ki her oluşum gibi aradan geçen on yıllar boyunca değişime adapte olmuş ve çeşitli değişiklikler geçirmiştir. İsmi de buna dahildir. Hemen aktaralım:

1967 yılında Erzurum’da “Gençler Birliği Gençlik Spor Kulübü” adıyla bir kulüp kurulmuştur. O zamanın sıkletlerine göre ve daha amatör olarak mücadele veren bu kulüp faaliyetlerine devam etmiştir. 2005 yılında ise aynı kulüp, Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından revize edilmiş, daha güçlü bir hale gelmiş ve ismi de Erzurum Büyükşehir Belediyespor olmuştur. 2014 yılında alınan kararla ise daha modern ve kolay söylenir bir isim olması açısından ismi BB Erzurumspor olarak değiştirilmiştir.

Dolayısıyla BB Erzurumspor; 1967 yılında kurulmuş, 2005 yılında Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından devralınmış ve 2014 yılında bugünkü adını almıştır.

BB Erzurumspor’un teknik direktörü kimdir?

Ambleminde ayaklarında futbol topu tutan çift başlı kartalın bulunduğu BB Erzurumspor’un renkleri mavi beyazdır. İç saha maçlarını çizgili mavi-beyaz formayla oynayan ekip, deplasman maçlarını ise düz mavi formayla oynamaktadır.

2018’in ekim ayındayken, dolayısıyla 2018-2019 sezonundayken Süper Lig’teki ilk sezonu olan BB Erzurumspor; iç saha maçlarını 23.700 kapasiteli Kazım Karabekir Stadyumu’nda oynamaktadır.

Günümüz itibariyle BB Erzurumspor’un teknik direktörlük görevini eski futbolcu Mehmet Özdilek yürütürken, başkanlık koltuğunda ise Mevlüt Doğan bulunmaktadır. Mehmet Sekmen ise onursal başkandır. (Yıllar geçtikçe değişebilecek olan bu bilgiler güncellemeye açıktır. Bizim unutmamız halinde lütfen yorumlardan bildirimde bulunmaktan çekinmeyiniz)

Süper Lig’te Anadolu’dan bir renk olan BB Erzurumspor’a ve tüm takımlara başarılar dileriz.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


4 Comments

  1. Araştırmadan yazı paylaşmışsın. 90larin sonunda 2000 lerin basinda süper ligde Erzurumspor oynuyordu.

    • Değerli okurumuz, uyarınız için teşekkür ederız. Takdir edersiniz ki bunca veri akışı içerisinde bazen gözden kaçan bilgiler olduğu için, sitede yazan bilgiler zaman içerisinde değişebileceği ve güncellenebileceği için insiyatifi biraz da siz okurlarımıza bırakıyoruz. Uyarınız doğrultusunda yazıda düzeltme yapılmıştır. Çok teşekkür ederiz.

  2. Erzurumpor 1968 yılında kurulmuştur ozmanlar dadaşspor palandökenspor vardır erzurum kuluplernde daha öncesinde palandökenspor vardır benim 10 yıl Erzurumda futbol oynadıgım kulup bu b.b bizim zmanımzıda amatör ligdeydi ozmanda erzurumspor eski 1968 tff borc yuzunden kapatılmıştır önceden erzurumu biz temsil ederdik bölgeelr arası erzinzan giresun bayburt trabzon vs 2010 da büyüksehiri aldı belediye sorunki erzurumlu futbolcuları enrde ?

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*