Bayern München’i kim kurdu?-Türkçe’de nam-ı diğer Bayern Münih

Tam ismi ‘FC Bayern München’ olan kulüp; Almanya’nın en köklü ve en güçlü futbol takımlarından biridir. ‘München’ kelimesi, Türkçe’de ‘Münih’ olarak bilinen şehre tekabül etmektedir. Zaten takımın adı bu yüzden ülkemizde ‘Bayern München’ değil de ‘Bayern Münih’ olarak geçmektedir. Hatta bir diğer önemli olarak; Bayern Münih, Almanya’nın Bavyera Eyaleti’nden bir takımdır. Almanca’da Bayern ise Bavyera demektir. Yani sanırım Türkler Münih’i daha çok duyduklarından olsa gerek München’i Münih yapmışlar ama Bayern’i değiştirmemişler. Yoksa kulübün tam çevirisi ‘Bavyera Münih Futbol Kulübü’ şeklinde olurdu.

Neyse; Tarihten günümüze kadar Bayern Münih; hem Almanya’da, hem Avrupa’da hem de dünyada hanesine sayısız başarı katmıştır. 2 kıtalararası kupa, 1 FIFA Kulüpler Dünya Kupası, 5 Avrupa Şampiyonlar Ligi Şampiyonluğu, 26 Bundesliga Şampiyonluğu ve 17 Alman Kupası, bu başarılı künyenin sadece bir özetidir.

Bayern Münih’in Teknik Direktörü ve Başkanı kim?

Bu kadar güçlü bir takım olunca insan tabii ki başkanını, teknik direktörünü, futbolcularını merak etmeden edemiyor. Biz bu yazımızda sizin için sadece teknik direktör ve başkan bilgilerini verelim. Bizi o uzun futbolcu listesiyle baş başa bırakmayın..:) Ha; Oliver Kahn abimizdir o ayrı…

Efendiler; yıl 2019’un Şubat Ayı iken FC Bayern Mücnchen AG’nin başkanlık görevini Uli Hoeneb, teknik direktörlük görevini ise Jupp Heynckess yürütmektedir.

2017-2018 sezonunu Bundesliga Şampiyonu olarak tamamlayan kulübün lakaplarından bazıları şunlardır:

 • Der FCB (FC Bayern)
 • Die Bayern (Bavyeralılar)
 • Die Roten (Kırmızılılar)
 • Stern des Südens (Güney Yıldızı)
 • FC Hollywood

Bayern München’in kurucusu kim?

Peki; Almanya’nın en büyük eyaletinde doğan bir spor kulübünün mimarları kimdir? Nasıl var olmuştur? İşte hikayesi:

1900’lü yıllardan önceki 20-30 yıl, futbolun henüz yeni yeni tanınmaya başlanıp kulüplerin kurulmaya başlandığı yıllardır. Bu rüzgardan zaten bir Orta Avrupa ülkesi olan Almanya da fazlasıyla etkilenmiştir. Ve tam o sıralarda faaliyet göstermekte olan bir jimnastik kulübü vardır: MTV 1879… Bu jimnastik kulübü üyeleri, futbolun moda olmasından ötürü ‘Neden biz de MTV 1879’un futbol kulübünü kurmuyoruz ki?’ diye düşünmüşler. Liderleri de Franz John adlı bir sporcu… 11 kişiden biri… Gerekli işlemleri yapmışlar ama Alman otoriteler tarafından başvuruları kabul edilmemiş. Bunun üzerine bir futbol kulübü kurmakta kararlı olan 11 MTV 1879 üyesi buradan ayrılmış ve Almanca ismi ‘Fussball-Club Bayern München’i kurmuş. Tabii ki de bu kulüp; bugün hepimizin bildiği kırmızı-beyazlı Bayern Münih’in ta kendisidir.

Dolayısıyla Bayern Münih (München); 1900 yılında, Franz John ve diğer 10 eski MTV 1879 jimnastikçileri tarafından kurulmuştur diyebiliriz. İsimleri bilinen kurucu üyeler şu şekildedir:

 • Franz John
 • die Herren Pollack
 • Fritz&Karl Wamsler
 • Schmid Ringler
 • Focke
 • Francke
 • Friedrich
 • Nagele
 • Zöpfel
Bayern Müchen (Münih)’in lider kurucusu Franz JOHN (1872 – 1952)

2019’da olmamız sebebiyle şu an 119 yaşında olan Bayern Münih; ev maçlarını 75.024 kapasiteli Allianz Arena’da oynamaktadır. Ayrıca Bayern München; Nazizmin yükseldiği yıllarda çok sıkıntı çekmiş bir kulüptür. Halk arasında bir ‘Yahudi Takımı’ olarak bilinmesi sebebiyle dönemin başkanı ve teknik direktörü bile ülkeyi terk etmek zorunda kalmış, Bayern Münih Lig’te o sezonlarda hiçbir zaman orta sıralardan yukarı çıkamamıştır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*