Bayer Nasıl Kuruldu?-Aspirin ve Eroinden Gelen Güç :)

Bayer, merkezi Almanya’nın Leverkusen kentinde bulunan çok uluslu kimya ve eczacılık şirketidir. Bayer, insan ve hayvan ilaçlarından sağlık bakım ürünlerine, tarım kimyasallarından biyoteknoloji ürünlerine kadar geniş bir yelpazede araştırma alanlarına ve üretime odaklanmış departmanlara sahiptir. Yıllık cirosu 40 milyar dolar civarında olan Bayer dünya çapında 100.000’i aşkın çalışanıyla faaliyetlerine devam etmektedir.

Bayer 1 Ağustos 1863 tarihinde Almanya’nın günümüzde Wuppertal şehri sınırları içinde kalan Barmen bölgesinde Friedrich Bayer ve ortağı Friedrich Weskott tarafından kurulmuştur. Bayer’in ilk büyük ürünü bugün Aspirin adıyla yakından tanıdığımız asetilsalisilik asit olmuştur. Asetilsalisilik asit, salisilik asit veya söğüt ağacının kabuğundan elde edilen ve önceden kocakarı ilacı olarak kullanılan salisin maddesinin modifiye edilmiş halidir. İşlemi ilk defa 1853 yılında Fransız kimyager Charles Frederic Gerhardt yapmıştır. Bayer, 1889 yılında Aspirin adını dünya çapında tescilli markası haline getirmiştir. Fakat, 1914’te patlak veren Birinci Dünya Savaşı’nın ardından Amerika Birleşik Devletleri’nde şirketin varlıklarına el konulmuştur. Hemen hemen aynı süreç İngiltere ve Fransa’da da uygulanmıştır. Bu nedenle günümüzde dahi bu üç ülkede Aspirin adı aynı işlevi gören tüm ilaçlar için kullanılmaktadır. Bunun yanında aralarında Kanada, İsviçre ve Meksika’nın da bulunduğu seksenden fazla ülkede Aspirin, Bayer şirketinin tescilli markası olarak kabul edilmektedir.

Bayer’in tanıdığımız tescili markaları elbette Aspirin ile bitmiyor. Bunların arasında en şaşırtıcı olanı şüphesiz ki eroin! Evet, şimdilerde birçok yerde yasaklı olan uyuşturucu madde olarak bilinen eroin Birinci Dünya Savaşı’nın sonuna kadar Bayer şirketinin tescilli bir markası olarak kalmıştır. 1898’den 1910’a kadar eroin, diğer adıyla diamorfin veya diasetilmorfin, Bayer tarafından öksürük kesici ve morfin yerine kullanılan fakat bağımlılık yapmayan madde olarak piyasaya sürülmekteydi.

Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra Bayer’in Amerika, Kanada ve diğer birkaç ülkedeki varlıklarına el konulmuş ve marka tescilleri iptal edilmiştir. Şirketin Amerika ve Kanada’daki bütün mal varlığı ve tescilli marka hakları bir başka eczacılık firması olan Sterling-Winthrop tarafından satın alınmıştır. Tarihin bir cilvesi olarak 1994 yılında Bayer, Sterling-Winthrop şirketini satın almıştır.

Kuruluşundan bu yana Bayer laboratuvarları ilaç sektöründe yeniliklerin ortaya çıktığı çalışma alanları olmuştur. Özellikle Birinci Dünya Savaşı’nın ardından üretilen bazı ilaçların formülleri saklı tutulmuş fakat Dünya Sağlık Örgütü’nün temel zorunlu ilaçlar listesine giren kimyasalların yapısının açıklanma gerekliliği ortaya çıkmıştır. 1 Kasım 2010 tarihinden bu yana Bayer’in CEO koltuğunda Hollanda kökenli Amerikalı kimyager ve yönetici Marijn Emmanuel Dekkers oturmaktadır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


1 Comment

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*