Bayer Leverkusen’i kim ne zaman kurdu?-Yıldıray Baştürk’ün formasını giydiği Alman kulübü

Bayer Leverkusen hepimizin bildiği Alman futbol kulüplerinden biridir. Türkiye’de olduğu gibi Almanya’da da sayısız futbol kulübü vardır. Futbol delilerinin bile bunların hepsini bilmesi mümkün değil. Ama en azından bir UEFA veya Şampiyonlar Ligi’ne rastlayan veya Yıldıray Baştürk’ü duymuş olan herkes “Bayer Leverkusen” ismini de duymuştur mutlaka.

Bu arada evet; okurlarımızdan bazılarının dikkatini çeken bir şey olabilir: “Bayern” değil “Bayer”. Bir diğer kulübün adında bulunan “BayerN Münih” takısıyla karıştırmayalım. Sebebini ise birazdan göreceğiz: (Ayrıca bkz: Bayern Münih’i kim kurdu?)

Bayer Leverkusen’in kurucuları kim?

Dünyanın gelmiş geçmiş en eski futbol kulüplerinden biri hakkında okuduğunuzu belirtmeliyiz sevgili okuyucu. Çünkü Bayer Leverkusen’in tarihi dediysek; 110 yıldan fazla bir zaman dilimi geriye gitmemiz gerek demektir.

1903 yılında; Alman kökenli ilaç şirketlerinden olan Bayer’in tam 170 çalışanı çılgınca bir fikir ortaya atarlar: Bir spor kulübü kurmak. Bu ekibin lideri Wilhelm Hauschild’tir. Fakat bu ilaç işçilerinin bir sorunu vardır: Yeterli finansmanları yoktur. Bunun üzerine Wilhelm Houschild; patronu olan ve o zamanlar Bayer’in sahibi olan Friedrich Bayer’e projesinden bahsederek sponsorluk ve finansman istediği bir mektup yazar. Friedrich Bayer de bu fikri kabul eder ve kurulacak kulübe şirket adı da kulüpte olacak şekilde destek olur. (Ayrıca bkz: Bayer’i kim kurdu?)

Tüm bu girişimlerin sonucunda tam 1 Temmuz 1904 tarihinde Bayer Leverkusen kurulur. O halde “Bayer Leverkusen’i kimler kurdu?” sorusunun cevabı şudur:

Bayer Leverkusen; 1 Temmuz 1904 tarihinde Wilhelm Hauschild, ilaç şirketi Bayer ve diğer 169 işçi arkadaşı tarafından kurulmuştur. O zamanlar kulübün tam adı “Turnunda Spielverein Bayer 04 Leverkusen” idi. Şimdi de “Bayer 04 Leverkusen Fussball GmbH” dir.

Bayer Leverkusen’in ilk kadrosu

Bayer Leverkusen, Almanya’nın Kuzey Ren/Vestfalya Eyaletinde bulunan Leverkusen şehrinden bir takımdır.

Günümüzde Bayer Leverkusen’in başkanı kimdir?

Peki ya bugün Bayer Leverkusen’in başkanı ve antrenörü kimdir? Onları da hemen cevaplayalım:

2019 mart ayında iken Bayer Leverkusen’in başkanlık görevini Michael Schade; antrenörlük görevini ise Peter Basz yapmaktadır. Kulübün mülkiyeti de ilaç şirketi Bayer’dedir.

Güncelleme olduğu halde yazı düzenlenmezse yorum kısmından ulaşabilirsiniz.

Bayer Leverkusen’in başarıları

İlginç bir yön olarak Bayer Leverkusen; 1904’te kurulmasına rağmen Almanya’nın Süper Ligi olan Bundesliga’da taa 1979-1980 yılında oynamaya başlamıştır. İç saha renkleri kırmızı-siyah olan kulüp, deplasman maçlarında ise kırmızı-mavi çapraz çizgili beyaz bir forma giymektedir.

Lakabı “Die Werkself” olan Bayer Leverkusen’in 30.210 kapasiteli “Bay Arena” adlı bir stadyumu vardır.

Geçmişten günümüze Bayer Leverkusen’in yerel ve uluslararası başarılarının en önemlileri şu şekildedir:

  • Bundesliga ikinciliği:1996-97, 1998-99, 1999-00, 2001-02, 2010-11
  • Kuzey Bundesliga Şampiyonluğu: 1978-79
  • UEFA Kupası: 1987-88
  • Şampiyonlar Ligi İkinciliği: 2001-02

GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*