Bauhaus marketleri kimlerin?

Evinizi güzelleştirmek ve de tamir etmek çetrefilli ve önemli bir iştir.
olan Bauhaus gerçekte kimlerindir cevabını vereceğiz bu yazımızda. Heinz-Georg Baus adlı dostumuzun kurduğu Almanlara ait firma Bauhaus nasıl kuruldu ve gelişti?

1960 yılında Bay Baus Almanya’da ilk mağazasını “Bauhaus” ismiyle açar. Bu marka ismi de Almanya’daki ünlü tasarım okulunda da kullanılmaktadır, yine kelime anlamı olarak bauen(almanca inşa etmek demek) haus(almanca ev demek) kelimelerinden türemiştir. İlk olarak 600 metrekarelik dükkanda işe başlayan Baus gerçekten tüm inancıyla ve azmiyle yoluna devam edip, işleri geliştirerek günümüze dein yürütmüştür. Günümüzde 20 ülkede 250’den fazla mağazası olan Bauhaus firmasının gelişimi devam etmektedir. 2012’de 6.3 milyar dolar gelir elde eden şirket tümüyle şahıslara ait özel şirkettir. Almanya’nın en büyük 2. ev geliştirme perakende şirketi olan “Bauhaus” bu konuda “Obi(Alman ev geliştirme perakendecisi)”‘den sonra gelmektedir. Şirket Bay Baus’a; bugüne kadar, 3.4 milyar dolar net servet bırakmıştır. Zaten Bay Baus Forbes listelerinde epey yer kaplamaktadır.

Firmanın bugünlere kadar hiçbir bayilik vermeden bu kadar şube açabilmesinin ardında dahice bir yönetim ve de fikir yatmaktadır. “Ev geliştirme” ürünlerini satan mağazaların öncülerinden olan firma; Avrupa’nın “yüksek işçi ücretleri” ve de “zor inşaat yönetmeliğine” tepki olarak kurulduğu söylenmektedir. İnsanlar tamircilere, boyacılara, muslukçulara yaptırabileceği işleri pratik malzemelerle kendi yaratıcılıklarını kullanarak kendileri yapmak zorunda kalmıştır. Dolayısıyla Baus ise gelişmiş Avrupa halkının bu yeni ihtiyacına cevap vererek büyümüştür. Zaten gelişmiş ülkeleri ziyaret ettiğinizde ortalama her vatandaş evinin ufak tefek tadilatını kendileri yapar, buna sebep olarak da işçi nüfusu azlığı ve insanların boş zamanlarının bol olması gösterilebilir.

Türkiye’ye 1996 yılında açılan firma burada günümüze kadar yüzlerce milyon dolarlık yatırım yapmıştır. Öyle ki 1996’dan 2005’e kadar Bauhaus Türkiye mağazası(İçerenköy’deki), firmanın diğer 180 mağazası içinde en karlı olanı olmuştur. Hatta Bauhaus Türkiye yöneticisi Erol Yelmer’in dediğine göre bu 1996-2005 yılları arasında yapı malzemeleri satan nalbur dediğimiz dükkanların bulunduğu sektörün %7’si tek başına Bauhaus tarafından kaplanmıştı. Nitekim bu oran 10-20 yıl içinde küreselleşmenin de etkisiyle %20’lere kadar yükselecekti(gerçektende öyle oldu).

Bauhaus kimin

İlginçtir ki Bauhaus; reklamlarında çoğunlukla insanları ev-tadilatına, inşaatin yöneltebilecek kötü hava koşulları, kara bulut, kar, yağmur öğelerini kullanmaktadır(yukarıdaki resimdeki gibi)…

Bauhausun sahibi Heinz George Baus kimdir?

Baus aslen İsviçre’li bir marangozdur. İlk mağazasını Manheim, Almanya’ya 1960’da açmıştır. 1972’de Avusturya’ya açılmış oradan sonda değişik Avrupa ülkelerine yeni yeni mağazaları açmaya devam etmiştir. Bunlar arasında Danimarka, Finlandiya, Bulgaristan ve Türkiye’de bulunmaktadır. (Bauhaus kimindir?)

Şu anda Monaco’da yaşayan Bay Baus firma merkezi olarak da İsviçreyi tayin etmiştir. Evliliğinden 1 çocuğu olan Bay Baus’un oğlu şirkette yönetici olarak üst kadrolarda çalışmaktadır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


1 Comment

  1. İyi günler ben seramik için hem Marmara park takı hem Beylikdüzündeki bahause gittim bana merry gry yerinin fanyansinin Kozyatağnda olduğunu söylediler ve ben bana ayirtirin orda var ise dediğim halde bana oradan alırsınız orda var gözüküyor diyip yardımcı olmadılar ve şimdi Küçükçekmece den geldim ve Kozyatağı nda burda yok diyorlar mağdur duruma düştüm bu kadar koç markanın sahibi köklü bı firma bu şekilde bı insanı yönlendirmesi iğrenç bı durum ayrıca çok şikayetler var neden dikkate alınmıyor ne biçim iş sektörü ya işinizi adam gibi yapın yada kapatın

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*